Jste zde

Redukce k Programátoru ATMELů 2051

Ondřej Puzman nám do redakce HW serveru poslal zajímavou a jednoduchou konstrukci redukce k programování procesorů ATMEL 89C5x ve 40tivývodovém pouzdře (89C51, 52, 55). Tato redukce se připojí na programátor "malých ATMElů" AT98Cx051, zveřejněný dříve na HW serveru (zde). Umožňuje programovat flash procesory až do velikosti paměti 16kB i s původním softwarem.

1. Popis konstrukce

Konstrukce našeho programátoru 2051 vycházela z toho, že "malé" procesory AT89Cx051 netřeba při programování přímo adresovat z vnějšku pomocí adresních vodičů. Programované místo v paměti a procesor adresuje samostatně a potřebuje pouze signál k inkrementaci vnitřního čítače, připojený na jednom z hodinových vstupů.

"Velké" - 40. pinové procesory AT89C5x však mají při programování mimo jiné i vzhledem k vyšší kapacitě vyvedenou adresovou sběrnici vně procesoru a potřebují během programování hodinový signál, zajišťovaný krystalem nebo rezonátorem. 

Popisovaná redukce vyšla z těchto požadavků a obsahuje čítač adres, obvod jeho nulování a generátor hodinového kmitočtu. Připojuje se do původního programátoru do patice místo "malého" AT89C2051 procesoru, vede si odtud datovou sběrnici, stavové vodiče, napájecí a programovací napětí i hodinový vstup čítače adres. Programovací, čtecí a mazací algoritmy jsou shodné pro "malé" i "velké" procesory, liší se však ve čtení signatury procesoru a zápisu Lock bitů. Proto bylo nutné upravit i software, jehož aktualizovanou verzi naleznete v odstavci "Download".

2. Schéma zapojení

3. Deska s plošnými spoji a osazovací plán

Dokumentace k vyrobe plošného spoje -viz. DOWNLOAD

4. Výroba a oživení

Desku plošného spoje si můžete vyrobit klasickými postupy doma, lze ji však nechat vyrobit i z počítačové předlohy, umístěné v odstavci /Download/.
Nejprve na desku plošného spoje připájejte zvrchu všechny drátové propojky. Použijte izolované vodiče, pokud možno co nejtenčí. Osaďte rezistory, kondenzátory a krystal. Ze 40-tivývodové precizní patice vylomte nebo vyřízněte střední příčku tak, aby se mezi obě řady vývodů vešel obvod 4040, a osaďte ji. Nyní si rozmyslete, jakým způsobem budete tuto redukci připojovat k původnímu programátoru. Redakce doporučuje na plochý kabel délky cca 10 cm nalisovat dvě samořezné patice s kolíky (k tomu stačí i menší svěráček), jednu z nich zapájet do redukce a druhou podle potřeby zasouvat do programátoru. Nakonec zapájejte obvody IC3 a IC4 a ošetřete stranu spojů před korozí. Tím je stavba redukce dokončena.
 

5. Download souborů


Zde si může stáhnout popisový soubor redukce_doc.pdf (65kB)  obsahuje - 

  • Schéma zapojení
  • Osazovací plánek
  • Obrazec plošného spoje

Upravený software pro AP 2051, který již podporuje redukci - česká verze - prog_cz.zip

Software ProgATM v české verzi podporuje čtení signatury procesorů umístěných v redukci. 
Bohužel tato verze ještě nepodporuje nastavování Lock bitů. (05/2000)


6. Seznam literatury

[1] Katalogové listy k procesorům 89C2051, 89C55 firmy ATMEL
[2] Dokumentace k programátoru "malých" ATMELů
[3] Dokumentace Ondřeje Puzmana
 

Hodnocení článku: