Jste zde

REDUKCE PRO PROGRAMOVÁNÍ AT89C55WD NA PROGRAMÁTORU P-89C5X

Jednoduchá redukce umožňující rozšířit možnosti oblíbeného programátoru Zásilkové služby Obecnice o

procesoryAT89C55WD.

Programátor P-89C5X dodávaný Zásilkovou službou Obecnice a dost rozšířený mezi bastlíři umožňuje programování téměř všech procesorů řady C51 od firmy Atmel. Výjimkou je ovšem nový typ AT89C55WD, který je inovací již nevyráběného AT89C55. Tento typ má poněkud jiné uspořádání vývodů pro připojení k programátoru než ostatní typy, proto není možné jeho přímé připojení. Pokud se smíříme s některými omezeními, lze s použitím P-89C5X včetně původního obslužného software procesory AT89C55WD mazat, programovat i číst obsah Flash-EPROM, je ale potřeba použít vhodnou redukci. Její obvodové zapojení (schéma) je uvedeno na obrázku.

Redukce je postavena na jednostranné desce plošných spojů dle obrázků.

 

Dvouřadá kolíková lišta [X2] pro připojení k P-89C5X je osazena ze strany spojů (zespodu), precizní sokl [X1] pro AT89C55WD a obvod [IC1] jsou osazeny na opačné straně spojové desky (shora). Ze soklu je ještě před montáží třeba odstranit jednu příčku - viz obrázek.

Nedoporučuji nahrazovat dvouřadou kolíkovou lištu PRSA40 obyčejnými jumperovými kolíky, ty jsou o dost silnější a nelze je zasouvat do soklu na programátoru! Při osazování desky redukce je třeba dodržet následující pořadí:

  • shora - drátová propojka (mezi X1/13 - IC1/3)
  • shora - obvod 74HCT00 [IC1]
  • shora - precizní sokl [X1] pro AT89C55WD
  • zespodu - kolíková lišta PRSA40 [X2]


Při používání je třeba respektovat tato omezení:

  • V příkazovém řádku programu ATPROG volit parametr "/D55" (tj. procesor AT89C55, Upgm = 12 V)
  • Programátor vždy hlásí chybnou signaturu procesoru - ignorovat a potvrdit pokračování.
  • Nelze číst stav uzamykacích bitů ("Lock Bits")
  • Mazání obsahu Flash-EPROM neprobíhá přesně podle dispozic výrobce, takže po výmazu je vhodné zkontrolovat, zda je opravdu celá paměť smazána (načtením obsahu paměti do souboru a jeho kontrolou - všechny byte musí mít hodnotu FFh), popřípadě mazání několikrát opakovat.


Uvedená omezení jsou bohatě vyvážena jednoduchostí a nízkou cenou popsané redukce.

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: