Jste zde

Stereozesilovač s NE5532

Klasické zapojení operačního zesilovače jako neinvertující zesilovač se zesílením 23 doplněné o

výstupní buffer + plošný spoj.

  Zapojení je zřejmé ze schématu a jistě nevyžaduje další vysvětlení. 

  Ke konstrukci jen tolik, že elektrolytické kondenzátory jsou montovány naležato. Jako konektor pro vstup, výstup a napájení je použita lámací lišta S1G20. Konstrukce nevyžaduje žádné nastavování a při pečlivé práci zapojení pracuje napoprvé.

  Obrázek desky plošných spojů ze strany spojů je ve formátu GIF a pokud jej vytisknete např. na laserové tiskárně s rozlišením 300dpi jako bod na bod (ve Win98 např. programem Imaging), vytiskne se ve velikosti 1:1.
  Osazovací plán je zde ze strany součástek.
  Pokud máte zájem, můžete si stáhnout dokumentaci v PDF souboru, z něhož by vám němělo činit potíže předlohu pro výrobu plošného spoje vytisknout..

  Původně bylo toto zapojení použito pro poslech hudby z CD mechaniky počítače. Přímý poslech přes zvukovou kartu do sluchátek byl díky šumu levné zvukové karty naprosto degradován šumem. Zapojení sluchátek přímo do výstupu CD zase naráželo na problém nedostatečné hlasitosti. Tento zesilovač zapojený do výstupu CD tento problém vyřešil. Protože CD obsahuje ovládání hlasitosti, nebylo toto do tohoto zesilovače zahrnuto. Subjektivní hodnocení kvality dopadlo velmi dobře.

  Na místo sluchátek lze také připojit malé reproduktory, i tak je pro osobní poslech hlasitost dostatečná.
  Nepředpokládáme, že by nebyl někdo schopen toto zapojení realizovat sám. Někdy se ovšem stane, že potřebujeme malý zesilovač a nemáme času nazbyt. Proto si dovolujeme nabídnout tento zesilovač buď jako:

  • součástky plus desku plošných spojů za 150,-Kč + 50Kč poštovné a balné,
  • nebo jako osazený a oživený modul za 250,- Kč + 50Kč poštovné a balné,
  • popřípadě i jinak dle dohody.
  Zapojení neobsahuje stabilizátor 9V a to z důvodu, že pokud tento zesilovač přidáme do nějaké konstrukce, může se již stabilizovaných 9V v zapojení vyskytovat. Pokud tomu tak není, osvědčilo se napájet modul přes 7809 bez chladiče a jako zdroj použít například běžný adaptér 12V.

  V případě zájmu nás prosím kontaktujte e-mailem  djch@terminal.cz

  Ing. Jiri Bezstarosti
  D.J. & CHROCHT s.r.o.
  Jinonická 329
  158 00 Praha 5
  Download :  zesilovac_ne5532_stereo_doc.pdf - Kompletní dokumentace ke konstrukci
Hodnocení článku: 

Komentáře