Jste zde

The Micro Project - repro soustavy

Mnozí z nás se asi při výběru svého domácího Hi-Fi setkali s názorem (většinou manželky či

přítelkyně) že ?takový velký bedny já doma nechci !? Jak si dopřát kvalitní zvuk i když jste silně limitováni

velikostí reprosoustav?

The Micro Project jsou velmi malé soustavy, které i přes své (ne)rozměry mají plnohodnotný zvuk. Zvolil jsem dvoupásmovou konstrukci, která je pro tuto velikost soustav jediná použitelná (pomineme-li jednopásmovou variantu). Měniče jsem použil od norské firmy Seas, neboť s jejími reproduktory mám dobré zkušenosti, a také proto, že reproduktory jiných značek jsou poměrně špatně dostupné. Základní požadavek na reprosoustavu byla velikost a ta je závislá hlavně na použitém basovém měniči. Z tohoto hlediska je ideální (z produkce Seas) měnič CA11RCY, jehož Thiele/Small parametry dávají velice dobré výsledky při použití v basreflexové ozvučnici o objemu cca 3 litry a ladění basreflexu okolo 70Hz. Tento reproduktor má honě velký magnet (průměr magnetu je stejný jako průměr membrány), velkou zatížitelnost a rozumnou citlivost. Frekvenční průběh je velice hladký a vyrovnaný až do 7kHz a navíc do 4kHz je reproduktor velmi málo směrový. Tato vlastnost je dána malými rozměry membrány. 

Membrána je vyrobena z impregnovaného papíru, vrchlík z impregnované tkaniny (kvůli hmotnosti), závěs je gumový. Výškový reproduktor je 19TFF1 – 19mm kalota z impregnované tkaniny. Má velice dobré směrové charakteristiky, výbornou impulsní odezvu a poměrně malou přírubu, což umožňuje dát oba reproduktory blízko k sobě (vzdálenost os měničů je pouze 88mm!). Dělící kmitočet je okolo 3kHz, což je na tento výškový reproduktor poměrně nízko, ale výsledky jsou velice dobré (zkoušel jsem i jiné dělicí kmitočty, s malým vlivem na charakteristiku projevu soustav, takže je zde prostor pro experimentování.) 

Ozvučnice je vyrobena slepením z šesti stejných kusů dřevotřísky rozměrů 19x15,4cm a tloušťky 18mm (jak necháme na představivosti čtenářů). Nápověda – vnitřní rozměry ozvučnice jsou 19x15,4x11,8cm. Basreflex má průměr 35mm, je dlouhý zhruba 12cm a je umístěn na zadní stěně ozvučnice naproti výškovému měniči. Pod basreflexem je umístěna vanička se zlacenými bi-wiringovými terminály. Příruba výškového měniče je seříznuta tak, aby těsně doléhala k přírubě basového měniče.

Schéma výhybky :

Tlumivka 1.5mH je vinuta drátem o průměru 1mm, 0.33mH průměrem cca 0.8mm; odpory jsou drátové nebo metaloxidové, dimenzované na 5W (metaloxidové rezistory je nutné složit paralelně, 3-4 kusy, dělají se jen na 2W, ale jsou mnohem přesnější); všechny kondenzátory jsou svitkové, nejlépe polypropylen, co nejpřesnější (tolerance max. 5% !!). Všechny potřebné součástky se dají sehnat ve firmě Besie s.r.o., 2W metaloxidové rezistory pak v běžných obchodech se součástkami (GM, GES, ...)

Měniče – lze koupit v Besii s.r.o. (což je oficiální distributor Seas pro Českou republiku)
Naměřené průběhy na ose a 60° mimo osu - cervena mimo osu :

Průběh impedance a jejiho fazoveho posuvu :

Technické parametry :

Frekvenční rozsah : 65Hz – 23kHz (+-3dB)
Impedance : 8Ohm (minimum 7,8Ohm)
Citlivost : 83,5dB/W/m
Max. příkon : 60W sinus / 200 špičkově
Doporučený zesilovač : 50–120W/kanál


Hodně štěstí a zábavy při stavbě těchto monitorů vám přejí autoři Karel Konrád a Bohumil Nováček. Enjoy ! :o
 

Napsal : Karel Konrád  2001
Hodnocení článku: