Jste zde

Průhledným střechám aut sluší osvětlení s OLED

Koncept OLED pro střechy automobilů, vznikající na základě dlouhodobého partnerství společností BASF a Philips, je sluncem napájený zdroj světla, který bude při vypnutí průsvitný.

Společnosti BASF a Philips dosáhly společně průlomu ve vývoji technologie OLED (Organic Light Emitting Diode). Technologie tak může být od nynějška integrována přímo do střech automobilů. V off-line režimu zůstávají OLED průhledné a umožňují proto volný výhled do exteriéru. Po stisknutí tlačítka se osvětlí interiér vozu. Prezentovaný koncept OLED je výsledkem dlouholeté spolupráce BASF a Philips při výzkumu v oblasti OLED modulů.

Toto světelné řešení však nenabízí pouze nové možnosti v designu, ale také umožňuje nové cesty v samotné konstrukci automobilů. Může totiž docházet ke kombinaci průsvitných OLED s rovněž průsvitnými solárními články. „Kombinace obou systémů dává řidičům jedinečný pocit venkovního prostoru, přes den je navíc generován proud a v noci řidiče obklopí příjemné teplé světlo z průsvitných a vysoce účinných OLED,“ podotkl Dr. Felix Görth, vedoucí oddělení Organických světelných diod a organické fotovoltaiky v BASF Future Business GmbH. „Projekt velmi působivě ukázal možnosti, které představují OLED. Prezentovaný systém je také dokladem kvality naší technologie při konstrukcích nových typů osvětlení, která mohou přispívat k vyšší kvalitě lidského života,“ doplnil Dr. Dietrich Bertram, vedoucí aktivit spojených s OLED u společnosti Philips.
 
 
V off-line režimu zůstávají OLED průhledné a umožňují proto volný výhled do exteriéru; po stisknutí tlačítka se osvětlí interiér vozu (zdroj: BASF)

BASF a Philips úzce spolupracují od roku 2006 v rámci tzv. „OLED 2015“ – iniciativy německého spolkového ministerstva pro vzdělávání a výzkum. BASF vyvíjí organické chemické materiály jako například barviva, která dále ve svém výzkumu a výrobě systému OLED využívá Philips. Výhody technologie OLED spočívají jednak v jejich vysoké účinnosti, jednak použitá technologie umožňuje nová řešení designu. OLED jsou 1,8 mm tenké zdroje světla, které mohou být i průsvitné. Jimi vydávané záření je rozptýlené rovnoměrně po celé ploše, což zvyšuje komfort posádky vozu, protože oproti klasickým bodovým zdrojům neoslňují a vznikají díky nim méně ostré stíny.
Hodnocení článku: