Jste zde

Robot, sbalený na cesty

Létající robot, který je malý jako talíř a umí přiblížit těžko dostupná místa nebo tým zemědělských robotů, který je ekologicky šetrný, to jsou pouze dva z již existujících projektů, na kterých pracuje robotický tým z University of Technolofy v Queenslandu (QUT).

Drobné roboty, poháněné vrtulí, je možné sbalit do kufru. Mají několik kamer, které jim umožňují „vidět“ svět kolem nich, když se zrovna pohybují v budovách nebo při splňování úkolů, jako jsou dodávky či kontrola. „Budete mít možnost položit svůj kufr na zem, otevřít ho a poslat létajícího robota, aby dělal svou práci,“ říká Profesor Peter Corke z Faculty of Built Environment and Engineering. „Tito roboti by mohli lítat kolem nás, doručovat předměty lidem uvnitř budov a kontrolovat věci, které se nacházejí příliš vysoko, nebo předměty jenž jsou pro člověka těžko dosažitelné.“ Místo toho abychom někoho zvedali nebo spouštěli na vysokozdvižném vozíku do sedmého patra, můžeme jednoduše poslat létajícího robota.
 

Výzkumníci z QUT používají nákladově efektivní technologie, takže roboti jsou i dostupní. Je možné že se během příštího roku přidají i paže, takže zařízení bude dokonce schopno věci opravovat. Profesor Corke řekl, že jeho tým pracuje s mnoha technickými výzvami. „Potřebujeme je udržet v bezpečí, pokud jsou blízko pevných věcí, jako jsou například sloupy nebo okraje budov. Robot musí být také schopen udržet se na místě, když fouká vítr,“ říká Corke.
 

Profesor Peter Corke (zdroj


 

„Budete mít možnost položit svůj kufr na zem, otevřít ho a poslat létajícího robota, aby dělal svou práci“


 

Profesor Corke a jeho tým, do kterého patří také Dr. Ben Upcroft, rovněž zkoumají způsoby jak vytvořit lehké roboty pro oblast zemědělství, vybavené kamerami, které mají pokročilé navigační funkce, spolupracují v týmech za účelem pokrytí obrovské oblasti a doplnění svých zásob, a přitom přispívají k menšímu poškození půdy a používají herbicidy mnohem efektivněji. „Zemědělci používají v součastné době stroje, které sprejují rostliny herbicidy bez ohledu na to o jaké plodiny se jedná. Tento způsob je drahý a nešetrný k životnímu prostředí,“ říká Dr. Upcroft. „Kamera zachytí oblast, která obklopuje robota a software rozpoznávající obraz vybere znaky plevele, díky kterým je odlišný od ostatních plodin.“
 

Projekt, který trval 3 roky a byl oceněn na téměř 400 000 $ a dále financován australskou Radou pro výzkum, probíhá ve spolupráci s University of Sydney a s farmářem Andrewem Batem z Queenslandu, který řídí Advanced Agricultural Systems. Andrew Bate, který vlastní obilnou a dobytčí farmu v Bendee, jihozápadně od Emeraldu ve středním Queenslandu, řekl, že automatizace v zemědělství znamenala novou hranici. „Už jsme dosáhli vrcholu farmářství, nyní musíme vyřešit otázku promyšlenějšího farmářského systému, který zvyšuje výnosy nákladově efektivním a ekologicky udržitelným způsobem,“ říká Bate. „Každé další odvětví průmyslu již nyní užívá výhod robotiky. Jedná se o zemědělskou revoluci, která musí být.“

 

„Kamera zachytí oblast, která obklopuje robota a software rozpoznávající obraz vybere znaky plevele, díky kterým je odlišný od ostatních plodin“

 

Download a odkazy:

Hodnocení článku: 

Komentáře