Jste zde

Trash Made: Šperky a doplňky z elektroodpadu s vlastním příběhem

Trash Made je pozoruhodnou kolekcí originalních šperků, módních a také bytových doplňků, vyrobených z recyklovaného elektroodpadu. Představuje tak nový život pro staré přístroje, nebo jejich části, s vlastním a mnohdy také pohnutým příběhem.

Výrobky Trash Made jsou designové předměty s vlastním příběhem. Vychází z materiálů a součástek, které už jednou byly použity a původně měly být zrecyklovány nebo dokonce trvale zničeny. Tyto součástky přitom fascinují různorodostí tvarů, barev a materiálů a samy tak ukazují svůj další potenciál. Trash Made jejich přání vyplňuje a dává jim nový tvar, funkci a životní náboj. Kolekce jsou však omezené určitým počtem kusů, neboť Trash Made vychází z moderních technologií, které se neustále mění. Na druhé straně tím ale poskytují kreativnímu týmu stále nové a inspirující součásti. 

Přestože se v hovorové angličtině označení „trash“ vztahuje na jakýsi „umělecký brak“, my se při pohledu na vznikající díla raději přidržíme původní podstaty „odpadu“ coby inspirující vstupní suroviny (na hw.cz viz také kratičký článek Nábytek a umění ze starých plošných spojů).
 
Na kolekci Trash Made můžeme nahlížet z různých úhlů a dělit ji podle mnoha kritérií. Výrobky se liší nejen svým určením, použitým materiálem, ale také svou „duší“, která je spojením jejich minulého a nového života. Tlačítka z telefonních budek se stávají náušnicemi, plošné spoje manžetovými knoflíčky, zdroje z nefunkčních PC lampami a z drátů vznikají originální mísy. Každý materiál je jiný a inspiruje k různému použití, vždy se však dbá na to, aby výrobky byly kvalitní, estetické a inspirující pro své nové uživatele.
 
Obrázek níže např. zachycuje Muchláka, jehož každý kus je originálním autorským počinem. Pokud byste rádi znali jeho „rodokmen“ pak vězte, že zářivá srst pochází z cca 3 000 metrů tenkých měděných drátků z rozmotaných cívek elektromagnetických relé. Přesně jak tvrdí výrobce, „na drátěnou kostru byla měděná srst ručně namotána a uhlazena s trpělivostí a potěšením, díky kterému je tak jedinečný“.
 
Na neziskovém projektu Trash Made se kromě REMA Systému (na hw.cz viz také tento článek), který se zabývá sběrem a recyklací vysloužilých elektrozařízení, u nás podílí i skupina umělců, designérů, uměleckých řemeslníků a výrobců. Společnými silami „oživují“ části starých elektrozařízení a dbají na to, aby i navzdory použití recyklovaných materiálů byly všechny výrobky bezpečné a měly vysokou řemeslnou úroveň a kvalitu zpracování. V tomto článku si nyní blíže představíme čtyři zástupce –
 
  • stříbrný prsten z telefonní budky,
  • termoregulační sněžné náušnice,
  • zelenou žabí brož s prokovy a
  • vesele přetaktované hodiny, které se v minulém životě protáčely 7 200krát za minutu.
 
 
 
Všechny předměty jsou nositeli příběhu, vyprávějícího o jejich minulosti i o přerodu, při kterém získaly nový tvar, funkci i energii. Tvůrci chtějí připomenout, že i věci, které se stanou odpadem, mohou najít další využití a překvapit svou krásou, originalitou i funkčností.
 
 

Stříbrný prsten z telefonní budky

V době, kdy se na zřízení domácí telefonní linky čekalo roky, měly telefonní budky o své uživatele postaráno. S rozšířením nových technologií však bylo mnoho budek odsouzeno k zániku. Na rozdíl od londýnských červených budek, které jsou chráněné jako kulturní památka, se ty české ocitly na „elektronickém hřbitově“. Aby bylo možno zachránit alespoň jejich nejcharakterističtější část, které se dotklo na tisíce lidských rukou, vznikla kolekce šperků a doplňků z tlačítek těchto pouličních pamětníků. Kov, z něhož byla tlačítka odlita, dodnes nezaznamenal přílišné známky opotřebení a dá se proto očekávat, že i při novém využití vydrží mnohem déle než výrobky z jiných, dnes běžně používaných materiálů. Are you ready to push the button?
 
 

Doplňující informace:

  • název: HalóHaló Symbolic
  • autor: Jana Krovová
  • materiál: stříbro a trn tlačítka z telefonní budky
  • velikost: prstýnek lze vyrobit na míru.
  • barva: černá, po domluvě je možné zvolit také jiné barevné varianty; výběr symbolů je dán znaky tlačítek
  • původ: tlačítko z telefonní budky
  • cena: 1 500,- Kč včetně DPH
 

Termoregulační sněžné náušnice

Náušnice vznikly z jednoho kusu hliníkového chladiče, který měl za úkol rozvádět teplo, vznikající ve zdrojích stolních počítačů nebo serverů. Svým jednoduchým koncem tepelnou energii přijímal a opačným, rozeklaným koncem ji vypouštěl do prostoru, odkud ji ven „vyháněl“ větráček. V tomto případě však těžíme z jiné vlastnosti hliníku než je vodivost - z lehkosti, díky které nebudeme příliš zatěžovat nositele ani jeho oděv. A kdo ví, možná nakonec ochladí i pohled na tvar, připomínající část sněhové vločky.
 
 

Doplňující informace:

  • název: Snowy #2
  • autor: Linda Čihařová
  • materiál: hliník, háčky z chirurgické oceli
  • velikost: délka 5 cm
  • barva: modrá / zelená / červená
  • původ: chladič
  • poznámka: lze kombinovat s náhrdelníkem Snowy #2
  • cena: 350,- Kč včetně DPH
 

Zelená žabí brož s prokovy

Brože, stejně jako řada dalších doplňků, jsou vyřezány z nepovedených desek plošných spojů, takzvaných DPS. Ty se jak známo používají ve většině elektropřístrojů pro mechanické připevnění a elektrické propojení elektronických součástek. Díky své nové funkci však mají šanci na život, který by jinak skončil hned po jeho zrození. Základním materiálem pro výrobu DPS je skelný laminát, plátovaný měděnou folií. Zelenou barvu desce dodává maska z izolační vrstvy, která nechává odkryté jen pájecí plošky. Pro orientaci při kontrole, opravách nebo nastavování se na tuto masku často nanáší servisní potisk, který společně s pájecími ploškami připomíná uličky červotočů, vytváří nezaměnitelný dekor 21. století a hodí se na oděv, obuv nebo kabelu každého milovníka nových technologií. Bored? Get on the board!
 
 

Doplňující informace:

  • název: Boarded žába
  • autor: Jana Krovová
  • materiál: DPS, brožový špendlík s pojistkou
  • velikost: délka 4,5 cm
  • barva: zelená a stříbrná, různý vzor plošného spoje
  • původ: desky plošných spojů
  • cena: 300,- Kč včetně DPH
 

Vesele přetaktované hodiny ze skupiny bytových doplňků

Střed této futuristické časomíry ze skupiny bytových doplňků (pozor, nečteme „bajtových“) tvoří dva pevné skleněné disky, pokryté tenkou magnetickou vrstvou. Původně byly součástí klasických stolních počítačů, které možná sloužily právě u Vás ve firmě nebo na škole. Tenkrát ještě netušily, že když už nebudou moci střádat a vydávat data, rekvalifikují je na ukazování času. Disky podle různých využití mohly v počítačích či serverech rotovat rychlostí od 5 400 do 15 000 otáček za minutu. Nyní se však zklidnily natolik, že jim stačí pozorovat otáčení hodinových ručiček. Barevnými paprsky kabelů, které je zdobí, v minulém životě protékaly malé proudy (například v telefonních ústřednách).
 
 

Doplňující informace:

  • název: Veselé hodiny #2
  • autor: Anna Kozová
  • materiál: pevné disky, dráty, hodinový strojek Quartz
  • velikost: průměr 20 cm
  • původ: pevné disky z počítače a dráty ze slaboproudých rozvodů
  • cena: 2 350,- Kč včetně DPH
 

Závěr:

Představené výrobky z recyklovaných materiálů tvoří jen malý reprezentativní vzorek v nabídce, která může vývojářskou komunitu elektrotechniků na jedné straně pobavit, na straně druhé však také přimět k zamyšlení nad příběhem věcí, kterým v každodenní praxi zase nevěnujeme až takovou pozornost. I věci, které se stanou odpadem, totiž mohou najít další využití a překvapit svou krásou, originalitou nebo funkčností :)
 
Zbývá tedy odpovědět na otázku, do čeho tyto ozdoby jednoho krásného dne, skončí - li jejich životnost, znovu převtělíme!
 

Download a odkazy:

Hodnocení článku: 

Komentáře

Vyrabat nieco z niecoho ineho co malo byt znicene je velmi dobry napad, hlavne ak niektore komponenty nemaju byt zrecyklovane, ale len zahrabane pod zem, alebo utopene v oceane. Jedine co ma na tomto naozaj, ale neskutocne udivuje je cena danych vyrobkov. Zrezane chladice ako nausnice 350 KC ? Tlacidlo z telefonnej budky ako prsten 1500 KC ? Hodiny z HDD za 2350 KC ? .. Len dufam ze prevazna vacsina penazi z tychto vyrobkov ide tym chranenym dielnam a hlavne ludom. PEACE