Jste zde

Věda a technika dívčíma očima: Časomíra, vitamíny a virtuální šatník

Stereotypy o mužských a ženských povoláních už dávno neplatí! Právě proto mohla pětice technicky zaměřených středoškolaček počátkem prosince v rámci právě probíhající kampaně Holky, pozor! prezentovat své nejlepší projekty přímo před odbornou komisí.

Počátkem října otevřelo České vysoké učení technické v Praze za podpory firemních partnerů unikátní soutěž pro dívky studující gymnázia nebo průmyslové střední školy po celé České republice. Děvčata ve věku 15 až 19 let tak mohla až do 20. listopadu 2011 zasílat prostřednictvím webových stránek prezentace svých školních nebo mimoškolních projektů, týkajících se techniky nebo vědy. O celé akci jsme Vás již dříve informovali článkem Holky, pozor! – soutěž ČVUT o nejlepší projekty.
 

Nejlepším „vědeckým“ projektem v soutěži ČVUT pro středoškolačky je Elektronická časomíra

Dne 5. prosince proběhla na půdě Národní technické knihovny v Praze prezentace projektů středoškolaček, které přihlásily do soutěže Českého vysokého učení technického v Praze svůj vědecký projekt. Následovalo slavnostní vyhlášení vítězek. První místo a cenu v podobě notebooku od společnosti Hewlett-Packard si odnesla studentka Střední průmyslové školy elektrotechniky, informatiky a řemesel z Frenštátu pod Radhoštěm Šárka Vávrová za projekt Elektronické časomíry.
 
Pět nejlepších projektů prezentovaly autorky před komisí, složenou ze zástupců partnerských firem (paní Eva Nováková ze společnosti Hewlett-Packard, PhDr. Miroslava Bajzíková ze společnosti ČEPS a Ing. Iva Prokopová ze Škoda Auto),  zástupců ČVUT (Mgr. Jan Gazda, PhD., kvestor ČVUT, Ing. Marcela Pavlíková, CSc., tajemnice Výzkumného centra CIDEAS Fakulty stavební ČVUT a Ing. Adéla Chrastinová z odboru vědy a výzkumu Fakulty informačních technologií ČVUT). Roli předsedkyně komise přijala manželka rektora a předsedkyně Dámského klubu ČVUT paní Ing. Marie Havlíčková.
 
 
„Ženy a počítače, to k sobě nejde“
„Holka si vybere notebook, jen když je růžový s fialovýma puntíkama“
„Dívky přece technice nerozumí, nemají ji v genech“
 
STOP! Stereotypy o mužských a ženských povoláních už dávno neplatí.


Komise všech pět prezentací vyslechla a zhodnotila své názory na každou z nich. Určit pořadí na prvních třech místech nebyl snadný úkol, jelikož všechny projekty byly zajímavé a na vysoké úrovni. Autorky je i velmi dobře prezentovaly. Vítězkou soutěže se stala Šárka Vávrová ze SPŠ elektrotechniky, informatiky a řemesel z Frenštátu pod Radhoštěm s projektem Elektronická časomíra. Šárka o sobě řekla: „Jsem studentka 4. ročníku oboru Elekronické počítačové systémy. Zajímám se o elektroniku a informatiku. Dále také aktivně sportuji, hraji florbal a běhám. Všechny své zájmy a koníčky jsem využila ve svém projektu, jehož výsledkem je funkční model časomíry sloužící pro potřeby florbalového oddílu Sokol Frenštát p. R.“

Na druhém místě skončila studentka gymnázia z Pardubic Veronika Valešová s projektem určování vitamínu C v potravinách, na třetím místě studentka osmiletého gymnázia Tereza Novotná ze Šlapanic u Brna se svým virtuálním šatníkem. Cenu za nejlepší projekt ve formě mininotebooku HP 110, věnovanou společností Hewlett-Packard, slavnostně předala starostka Městské části Praha 6 Ing. Marie Kousalíková. Ve svém proslovu ocenila práci a odvahu všech pěti dívek a popřála jim hodně štěstí do budoucna.
 

Download a odkazy:

 
Hodnocení článku: