Jste zde

Hledáte levné a jednoduché řešení bezdrátového přenosu dat? Zvolte Bluetooth BTM-112!

00_per.jpg

Existuje mnoho řešení bezdrátového přenosu dat na různých frekvencích a od různých firem. U celé řady z nich však budeme potřebovat dva moduly. V levnějších variantách jsou to přijímací a vysílací, příp. dva dražší hybridní moduly, které přijímají i vysílají. Modul BTM-112 lze naproti tomu spárovat se zařízeními, která již mají integrovaný Bluetooth, jako např. notebook nebo mobilní telefon, takže nám stačí pouze jeden modul a není nutná dvojice. Tento modul rovněž podporuje přenos dat v obou směrech (full duplex). Další výhodou je vysoká přenosová rychlost, kterou lze pomocí AT příkazů nastavit od 1 200 b/s až do 460 800 b/s.

Existuje mnoho řešení bezdrátového přenosu dat na různých frekvencích a od různých firem. U celé řady z nich však budeme potřebovat dva moduly. V levnějších variantách jsou to přijímací a vysílací, příp. dva dražší hybridní moduly, které přijímají i vysílají. Modul BTM-112 (obr. 1) lze naproti tomu spárovat se zařízeními, která již mají integrovaný Bluetooth, jako např. notebook nebo mobilní telefon, takže nám stačí pouze jeden modul a není nutná dvojice. Tento modul rovněž podporuje přenos dat v obou směrech (full duplex). Další výhodou je vysoká přenosová rychlost, kterou lze pomocí AT příkazů nastavit od 1 200 b/s až do 460 800 b/s (tab. 1).

Použití se základním nastavením

Po koupi je modul nastaven jako virtuální port COM, takže po spárování s notebookem se ve správci zařízení objeví nový port s číslem, které mu přiřadí systém. Pak lze posílat data stejně jako na port COM a modul je pak přijme a pošle na výstup UART_TX. Stejně tak je možné posílat data na vstup UART_RX a přijímat je v nějakém programu v PC. Není to ale plnohodnotný port COM, je to pouze UART, takže kompatibilní s TTL logikou.
 
Obr. 1: Bluetooth modul BTM-112
 

Základní nastavení modulu:

  • Pin kód: 1234
  • Baud rate: 19 200 b/s
  • Datových bitů: 8
  • Parita: žádná
  • Stop bity: 1
  • Řízení toku: H/W nebo žádné

Rozšířené nastavení modulu

Jak jsem se již zmínil výše, můžeme pomocí AT příkazů změnit nastavení modulu. Tyto příkazy je možné používat pouze po připojení kabelem k PC přes UART. Na schématech níže vidíme dvě možnosti připojení k PC. První varianta (obr. 2) spočívá v připojení přes port COM. Port COM však vzhledem k vývoji počítačů obvykle nebývá přítomen, tak je možné použít připojení přes USB s převodníkem od firmy FTDI (obr. 3) nebo zakoupit redukci USB<->rs232.
 
Po připojení zvolíme vhodný program pro komunikaci. Ideálním řešením je použít „Hercules SETUP utility“. Nastavíme port podle základního nastavení modulu a poté můžeme zadávat příkazy z tab. 1. Ukázku zadávání příkazů nalezneme na obr. 4.
 
Obr. 2: Připojení BTM-112 k PC přes port COM
 
Obr. 3: Připojení BTM-112 k PC přes USB s převodníkem FT232RL
 

Obr. 4: Zadávání AT příkazů
 
Tab. 1: Seznam vybraných AT příkazů 

Návrh zapojení pro testování

Protože je modul dost malý a špatně by se s ním pracovalo, navrhnul jsem si destičku vhodnou pro nepájivé pole (obr. 5 a 6).
 
Obr. 5 a 6: Plošný spoj pro testování BTM-112; hotová deska s modulem v nepájivém poli

Závěr:

Pro levnější aplikace se tento modul stává ideální volbou. S ohledem na přenosovou frekvenci 2,4 GHz je jasné, že dosah mimo budovu bude asi 100 m. Anténami na obou stranách pochopitelně můžeme dosah zvýšit. U notebooku je bohužel anténa integrovaná a u modulu není žádná, takže bez antény dosahujeme vzdálenosti jen několik metrů. Po připojení antény k modulu se dosah znatelně zvýšil a to jsem použil pouze Wi-Fi anténu (2 dB). S lepší anténou tak překleneme i větší vzdálenosti.

Download a odkazy:

PřílohaVelikost
PDF icon btm-112.pdf230.61 KB
Hodnocení článku: