Jste zde

Počátek fenoménu MSV - 1. mezinárodní veletrh Brno

V roce 1959 se celé Brno připravovalo na akci, jaká neměla do té doby obdoby. V současné době by se to dalo přirovnat asi k pořádání Olympijských her, i když i toto přirovnání kulhá. Posuďte sami – Brno mělo před padesáti lety sto padesát tisíc obyvatel. Během konání Mezinárodního veletrhu Brno, jak zněl oficiální název akce, však přijelo stejné množství lidí z celé tehdejší Československé socialistické republiky. Po tři týdny, den co den, bylo Brno co do počtu obyvatel dvojnásobné. I proto je těžká najít v současné době akci, které by snesla s prvním brněnským moderním veletrhem srovnání.

Plakát Mezinárodního veletrhu z roku 1959 Pokud vezmeme čistě statistický pohled, pak by současný MSV prohrál na celé čáře. Je třeba si však uvědomit, že tehdejší akce pokrývala všechny obory průmyslu a služeb, vedle sebe se vystavovala móda pro mladé i Kaplanova turbína. Byla to jediná akce na výstavišti a připravovalo se na ni celé město. Proto působí titulky v dobovém tisku typu „Prodáno již 925 000 vstupenek“ naprosto neskutečně – kolik že lidí bylo na koncertu slavných Rolling Stones?

Na akci se tehdy nepřipravoval jen podnik Brněnský vzorkový veletrh, ale celé Brno. Pamětníci dodnes vzpomínají, jak to tehdy vypadalo. „Celé město se změnilo k nepoznání. Všude uklizeno, ulicemi ve městě se vůbec nedalo projít. U příležitosti prvního veletrhu se otevřel první Sputnik (dnešní KFC), což bylo něco úplně nového,“ vzpomíná Božena Mertová. Neuvěřitelně dnes zní výzvy z brněnské Rovnosti, aby místní vynechali návštěvu veletrhu o víkendu, protože mohou přijít ve všední den a víkend nechat návštěvníkům z vzdálenějších krajů republiky.

Brno žilo veletrhem. Pořádalo se nespočet sportovních turnajů, od fotbalu přes košíkovou až po tehdy naprosto exotické sporty – 17.9.1959 se uskutečnila premiéra uměleckého plavání v ČSSR na Ponávce. Dnes už akvabely nikoho nepřekvapí, ale tehdy o tom referoval denní tisk i rozhlas. Každý den akce byl vyhrazen jednomu tehdy spřátelenému státu socialistického bloku, večer se na výstavišti rozzářil ohňostroj na jeho počest a přímo vedle pavilonů se uskutečnilo několik divadelních představení včetně nefalšované čínské opery. Pravidelně se uskutečňovaly i módní přehlídky přímo mezi dnešními pavilony G1 a G2.

Výstaviště poprvné na známce v roce 1959

Poprvé se tak stalo v roce 1959, kdy byla vydána kolekce poštovních známek k příležitosti pořádání I. Mezinárodního veletrhu Brno s motivem pohledu na brněnské výstaviště, s emblémem brněnských veletrhů a s pavilonem Z, který byl právě v tomto roce dokončena a stal jednou z dalších dominant výstavního areálu.

Brněnské výstaviště na známce z roku 1959 Emblém brněnských veletrhů na známce z roku 1959 Pavilon Z na známce z roku 1959
A co se tehdy vystavovalo? Všechno…Před pavilonem B stálo stotunové desetilopatové kolo Kaplanovy turbíny pro přehradní nádrž Orlík, které bylo umístěno na vyvažovací ocelové čočce, takže stačil jemný dotek, aby se dalo do pohybu. Hitem pavilonu Z byla expozice ČKD Choceň na výrobu šupinového ledu. Ženy lákala kanadská expozice kuchyně se zabudovaným automatickým sporákem a chladničkou. Rakouští vystavovatelé měli úspěch s tzv. šeptáčky – což byla rádia pod polštář. V pavilonu G si zase návštěvníci mohli vyzkoušet manipulační automatické ruce pro práci s radioaktivním materiálem…

bvv-250.jpgJe takřka nemožné popsat, jak to tehdy v Brně vypadalo. Přesto si Mezinárodní strojírenský veletrh zaslouží, abychom se o to alespoň pokusili a připomenuli start akce, které je v současné době nejdůležitějším setkáním strojírenství ve střední Evropě.

Závěr:

Jak vypadá Mezinárodní veletrh dnes? Dnešní doba sází na specializaci, proto se dnes veltrh zabývá čistě strojírenskými technologiemi a vším co s tím souvísí (elektronika, automatizace, hydraulika, pneumatika atd.). Mezinárodní strojírenský veletrh sice nedosahuje obřích rozměrů jako veletrh v roce 1959 (v porovnání), ale vlivem úzké specializace je považoiván za jedním z největších veletrhů svého druhu. Ostatně přijďte se podívat sami na letošní ročník a posuďte sami.

Odkazy:

Hodnocení článku: 

Komentáře

Nezlobte se na mě, ale mám takové tušení, že první veletrh na brněnském výstavišti tohoto druhu už byl v r. 1928 ! Pavilóny Axx, si myslím, pocházejí z té doby ! A dále, dnešní veletrh ... vy píšete, že se specializuje ... ale návštěvnost by určitě byla větší, kdyby byl otevřen přes jeden víkend, a ne, že začíná v pondělí, a to ještě pro novináře a pozvané, kdy většina firem ještě stejně nemá hotovou expozici, a končí v podstatě už ve čtvrtek, protože v pátek už mají skoro všichni sbaleno ! A taky ty ceny za pronájmy ! O ničem mě, prosím vás, nepřesvědčujte, protože je to má práce a PRAVIDELNĚ jsem tam od r. 1978 a to s vypětím všech sil ! ... bohužel, protože musím taky něco jiného pracovat !

Dobrý den,
rozhodně se nezlobíme, ale nemáte tak úplně pravdu. Sice výstaviště skutečně slaví 80 výročí (viz přidaná fotka s oslavou 80let), ale MSV se poprvé konalo skutečně až v roce 59, tenkrát jestě pod názvem "I. Mezinárodní veletrh Brno", jak je v článku uvedeno (čistě národní verze pak v roce 57). Jestli máte či víte kde by bylo možné sehnat fotografie, či vstupenky nebo jiné relikvie o nějakých dřívějších akcích tohoto druhu, pak sem s nimi, rádi je zveřejníme. Pokud jde o Vaše další připomínky, tak s tím samozřejmě nelze než souhlasit, ale to je spíše jako návrh pro BVV