Jste zde

RICE: nová expozice ukazuje sílu magnetů

V plzeňské Techmanii je od 5. března k vidění originální expozice představující fenomény současné elektrotechniky. Cílem interaktivních exponátů, mezi nimiž nechybí magnetické dělo nebo „hudební vynález“ theremin, je hravou formou seznámit veřejnost s činností Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE), které už dva roky funguje na Západočeské univerzitě v Plzni.
Techmania tak nabízí k prohlédnutí, ale hlavně k vyzkoušení šestici sofistikovaných exponátů, které demonstrují elektrotechnické jevy a mají úzký vztah k práci západočeských elektrotechniků. Návštěvníci se zde setkají např. s magnetickou kapalinou zvanou ferrofluid, která se využívá k demonstraci magnetických polí při laboratorních pokusech. Pomocí dotykového panelu je také možné ovládat speciální modelovou železnici a díky zabudované kameře se navíc dívat na okolí pohledem imaginárního strojvedoucího.
 

 

RICE na AMPERu

  • Na veletrhu AMPER 2013 navštivte ve dnech 19. až 22. 3. 2013 stánek č. 134 v pavilonu V
  • Více na http://www.amper.cz/
Asi nejužší vztah k technologiím vyvíjeným v RICE má tzv. LED kostka, která v průběhu vernisáže přitáhla mnoho pozornosti. Už během instalace výstavy se ale velkému zájmu těšil např. theremin, elektronický hudební nástroj ruského vynálezce Lva Sergejeviče Těrmena z roku 1919. Princip, na kterém byl před sto lety zkonstruován, je velmi přínosný i dnešní elektrotechnice, a samozřejmě i tento nástroj si mohou návštěvníci Techmanie vyzkoušet.
 
Expozice je k vidění a hlavně k prožití do konce června (na HW serveru čtěte též Nevšední odpoledne ve všední dny. Techmania krátí ceny). V science centru střídá populární výstavu věnovanou Centru nových technologií a materiálů (CENTEM). Pokračuje tak projekt Systematická podpora popularizace vědy a výzkumu ZČU (SPPVaV), v jehož rámci Techmania postupně představuje konkrétní výzkumná centra Západočeské univerzity v Plzni.
 
 
 
Hodnocení článku: