Jste zde

Profesionální měření vlhkosti a teploty s kalibrovanými senzory Sensirion

Zapnout a odečíst, tak to jsou jediné dva kroky, potřebné pro přesné měření relativní vlhkosti a teploty při použití kalibrovaných senzorů CMOSens s digitálním výstupem od švýcarské společnosti Sensirion.

Portfolio snímačů, vyráběných firmou Sensirion, bylo představeno nedávno. Dnes navážeme tím, že popíšeme vlastnosti a možnosti použití senzorů řady SHT1x. Senzory SHT10, 11 a 15 jsou totiž velmi spolehlivými prvky za výhodnou cenu. Na první pohled vyšší cena se rozplyne poté, co si uvědomíme, že tyto senzory představují hotové řešení, nejen samostatná čidla. Jsou individuálně kalibrovány a mají přímý digitální výstup s rozlišením 12 bitů pro vlhkost a 14 bitů pro teplotu. Proto již nejsou potřebné další prvky (precizní napájení, nízkošumový lineární zesilovač nebo A/D převodník s číslicovým rozhraním). Skutečnost, že jsou vlhkost a teplota měřeny v jednom prvku, umožňuje velmi přesný výpočet rosného bodu.

 
 
 
Výborné vlastnosti za výhodnou cenu jsou pravděpodobně hlavním důvodem, proč se na trhu objevily i senzory, nesplňující specifikaci, a rovněž falzifikáty. Toto se však stávalo pouze v případě neoficiálních distributorů a proto výrobce doporučuje nákup jen od oficiálních distributorů Sensirion, kteří zaručují kvalitu produktů a také podporu celého návrhu.
 
 
 
Měření se aktivuje zasláním měřicího příkazu, senzor vykoná měření a udržuje výsledek ve vlastní paměti až do nejbližšího odečtu. Čidlo lze nastavit i na měření s menším rozlišením - 8 bitů pro relativní vlhkost a 12 bitů pro teplotu - při současném podstatném zkrácení času měření. Sensirion SHT1x dále obsahuje detektor nízkého napětí, užitečný v bateriových aplikacích. K celkové spolehlivosti přispívá též možnost autodiagnostiky. Tuto funkci umožňuje vnitřní ohřívací element, schopný zvýšit teplotu senzoru o 5 až 10 °C vůči teplotě okolí.
 
Pro další navýšení přesnosti jsou v datasheetu SHT1x uvedeny detailní informace o jednoduché teplotní kompenzaci měřené relativní vlhkosti. Senzor můžeme dále doplnit filtrem SF1 , chránícím před znečištěním a vodou. Dostupný je také vývojový kit EK-H4.
 
 

Základní vlastnosti a výhody:

 • měření relativní vlhkosti a teploty v jednom komponentu
 • individuálně kalibrováno v precizní vlhkostní komoře
 • vynikající spolehlivost a dlouhodobá stabilita
 • 12bitové rozlišení pro relativní vlhkost a 14bitové pro teplotu
 • měřicí rozsah 0 až 100 % RV, -40 až +125 °C
 • detekce nízkého napětí a autodiagnostická funkce
 • průměrná spotřeba pouze 90 uW při 1 měření za sekundu
 • velká odolnost vůči externímu rušení (EMC)
 • dlouholeté zkušenosti, 30 patentů vlastněných společností Sensirion
 • SMT pouzdro, pájitelné reflow procesem

CMOSens® snižuje celkové náklady:

 • v aplikaci již nepotřebujeme vnější zesilovač ani A/D převodník s digitálním rozhraním
 • není vyžadována nákladná a časově náročná kalibrace
 • nízká spotřeba a velmi malé rozměry celkového řešení
 • extrémně vysoká spolehlivost díky vnitřní konstrukci senzoru (čip bez pájených spojů)
 
Výborné vlastnosti za výhodnou cenu jsou pravděpodobně hlavním důvodem, proč se na trhu objevily i senzory, nesplňující specifikaci, a rovněž falzifikáty. Toto se však stávalo pouze v případě neoficiálních distributorů a proto výrobce doporučuje nákup jen od oficiálních distributorů Sensirion, kteří zaručují kvalitu produktů a také podporu celého návrhu. SOS electronic s.r.o. je certifikovaným distributorem produktů Sensirion. Bližší informace ohledně výrobků Sensirion poskytne na e-mailové adrese info@ soselectronic.cz .
 

Download a odkazy:

Hodnocení článku: