Jste zde

Teltonika GH1200 – Kapesní GPS/GSM komunikátor

Společnost MACRO WEIL spol. s r.o. uvádí na český trh novinku z oblasti GSM/GPS sektoru od litevské společnosti Teltonika. GH1200 je nejnovějším typ GSM komunikátoru s integrovaným GPS přijímačem, který podporuje všechny typy GSM komunikace – hlasové volání, SMS zprávy i datový přenos pomocí GPRS.

Popis:

MacroWeilGH1200 je přenosný GSM/GPS komunikátor s integrovanou lithiovou baterií, který nabízí použití pro online sledování živých i neživých objektů. Zařízení umožňuje oboustrannou hlasovou komunikaci, jelikož je vybaveno mikrofonem, reproduktorem a tlačítky na která se dají přednastavit telefonní čísla. Dále komunikuje pomocí SMS zpráv ve kterých může posílat informace o identifikaci zařízení, o stavu baterie, o poloze s přesnými GPS souřadnicemi nebo alarmové stavy. Posledním typem přenosu je datový pomocí protokolu GPRS, kdy můžete pomocí internetu sledovat pozici a stav komunikátoru v reálném čase. Všechny tyto funkce se dají navzájem kombinovat tak, aby se dalo vytvořit řešení na míru vašim konkrétním potřebám a aplikacím. Nemusíte již tedy volit mezi kompromisy.

Parametry
 

Funkce:

Hlasové volání:

GPS/GSM Handheld TeltonikaV tomto režimu se GH1200 využívá převážně pro odchozí a příchozí volání. Na 4 programovatelná tlačítka se dá nastavit 8 telefonních čísel pro odchozí hovory. Pro každé tlačítko je jedno číslo při krátkém stisku a druhé číslo při dlouhém stisku. Horní dvě tlačítka slouží také k přijmutí nebo odmítnutí příchozího hovoru, popř. k ukončení probíhající hovoru.

Příchozí hovory mohou být filtrovány povoleným seznamem čísel. V tomto případě se jiné než povolené číslo na GH1200 nedovolá. Prostřední alarmové tlačítko se používá pro odeslání SMS zprávy s GPS polohou v případě ohrožení. Tato zpráva může být zaslána až na 5 různých telefonních čísel a navíc lze nastavit opakované odesílání v určených intervalech. Programovatelná tlačítka nemusí být konfigurována pouze na volání, ale mohou se nastavit také na odesílání SMS zprávy s přednastavenými údaji (stav baterie, GPS poloha, …).

Autorizovaní uživatelé si mohou údaje ze zařízení vyžádat pomocí SMS zprávy ze svého mobilního telefonu. Zasláním příkazu ve správném formátu můžete zjistit polohu a stav GH1200 nebo aktivovat zpětné volání s aktivním mikrofonem (odposlech On-Demand (na požádání)). Tento režim je zejména využívám pro sledování a ochranu dětí, starších či handicapovaných občanů, zvířat (nejčastěji psů), kdy si můžete lehce ze svého mobilního telefonu zjistit polohu zařízení, popřípadě na něj zavolat.

Režim pro sledování objektů – GeoFence:

Tento režim umožňuje nastavit 10 geografických zón, které potřebujete sledovat. Zařízení poté vyšle alarm v případě, že buď vstoupilo, nebo opustilo nastavené zóny. K jednotlivým zónám se mohou nastavovat i dny a časy, kdy má být zóna aktivní. To může být zajímavé např. pro rodiče školáků, kde zónou bude škola a rodičovi přijde SMS zpráva o tom, že jejich dítě dorazilo do školy nebo z ní odchází. Na stejném principu by se mohlo realizovat i domácí vězení. Vězeň by měl nastavenou zónu okolo svého bydliště a při opuštění této zóny by se aktivoval alarm.

OnLine režim s GPRS přenosem:

GPRS přenosu dat se bude v souvislosti se zařízením GH1200 využívat zejména pro sledování pohybu osob v rizikovém sektoru nebo v oborech s potřebou znát aktuální pozici zařízení (např. vozidla taxi, kurýři, rozvážkové služby, …) Zařízení může být nastaveno do několika módů:

  • TRACKING - automatické odesílání GPS polohy online v přes GPRS na Internetový server
  • FLEET MANAGEMENT - ukládání GPS polohy do paměti přístroje a odesílání na Internetový server v časovém intervalu
  • ALARM - po aktivaci alarmu nebo na vyžádání se aktivuje GPS přijímač a začne přenášet data přes GPRS. Intervaly pro získávání GPS polohy (nejčasněji v jednotkách nebo desítkách sekund) a dále pro odesílání na Internetový server (zde nečastě v desítkách minut) jsou uživatelsky nastavitelné.

Mód TRACKING se používá pro okamžité sledování polohy, kdy dispečer potřebuje znát aktuální polohu osoby nebo vozidla z důvodu operability. Může tak například okamžitě přiřadit zákazníkovi nejbližší vůz taxi nebo nejbližšího kurýra. Další využití je například pro asistenci nevidomým osobám, kdy dispečer vidí pozici osoby a hlasovým voláním ji navede na správnou cestu.

Mód FLEET MANAGEMENT slouží ke zpětnému dohledání trasy zařízení, protože zde jsou GPS souřadnice odesílány na server se zpožděním. Můžete tak například zpětně sledovat pohyb vašeho pracovníka nebo firemního vozidla. Tento mód se využívá pro kontrolu pracovníků strážních služeb, listonošů a dalších osob s pravidelnou obchůzkou. Z vyčtených dat můžete zkontrolovat, zda pracovník obešel přiřazený úsek dle plánu a podle časového rozpisu.

ALARM mód je určen pro sledování pohybu při alarmové situaci. Nejenže se aktivuje alarm, který přivolá pomoc, ale zároveň se může sledovat pohyb napadené osoby nebo odcizené věci. Můžete tak rovnou vyrazit na přesné místo napadení a sledovat, kam se odcizená věc přemisťuje. Nejčastější využití je pro osobní i nákladní vozidla, stavební stroje a další větší či dražší předměty. I v režimu GPRS se mohou nastavit GeoFence zóny.

GPS přijímač:

Zařízení používá nejnovější 20 kanálový GPS přijímač na bázi chipsetu SiRF III. Tento přijímač má velmi vysokou citlivost, takže dokáže rychle a přesně zjisti GPS souřadnice a to i v husté zástavbě. Nastavení GPS přijímače je velmi jednoduché a prakticky pouze volíte, zda má být GPS aktivní jen při dotazu na polohu nebo zda má ukládat GPS souřadnice v nastaveném intervalu. Jak se pak s těmito údaji nakládá je otázka dalšího nastavení nezávislého na modulu GPS.

Nastavení GSM:

V GSM části se nastavují telefonní čísla autorizovaných uživatelů, kteří mohou vyžadovat informace ze zařízení a konfigurovat jej na dálku. Dále telefonní čísla, na která budou automaticky zasílány stavy a alarmy, nastavení GPRS připojení k Internetu (APN) a IP adresa serveru, kam chcete data odesílat. V GSM sekci nastavujete i funkce a čísla pro tlačítka klávesnice.

Software a příslušenství:

Ke komunikátoru GH1200 je dodáváno CD se softwarem GPS Assistant, který slouží k úplné konfiguraci zařízení. Po připojení GH1200 pomocí USB kabelu si můžete nastavit identifikaci zařízení, všechny telefonní čísla, stavy, alarmy, připojení a intervaly ukládání a odesílání dat. Tento software také umožňuje komunikaci přes SMS, pokud připojíte k počítači GSM modem nebo telefon. Pomocí SMS komunikace můžete zařízení konfigurovat na dálku nebo zjišťovat jeho stav a polohu pohodlněji.

GPS Assistant

Dokoupit můžete software AVL, který je určen zejména pro mód FLEET MANAGEMENT. Hlavní část tohoto softwaru se nainstaluje na serveru s připojením k Internetu, na který jsou odesílána data z komunikátorů. Klientské aplikace se mohou nainstalovat na jakýkoliv počítač s přístupem k Internetu, pomocí kterého si můžete stahovat údaje ze zařízení a vykreslovat si pohyb přímo na mapovém podkladu nebo ukládat do databáze pro budoucí zpracování.

Software AVL

Klientská aplikace pro internetový prohlížeč je velmi pohodlná. Na každém počítači připojeném k Internetu můžete sledovat aktuální pohyb vašich zařízení i jejich minulost. V této aplikace jsou mapové podklady celé Evropy, které můžete za paušální poplatek používat pro vámi sledované osoby nebo vozidla. Připravuje se i verze pro mobilní telefony s operačním systémem Symbian, která automaticky zpracovává přijaté SMS a zobrazuje polohu na mapě.

Obsah balení:

Komunikátor GH1200 se dodává v balení obsahujícím vše potřebné pro připojení k počítači a běžný provoz přístroje:

  • GH1200 kapesní GPS/GSM komunikátor
  • 3.7V Li-Ion baterie
  • USB – mini USB kabel
  • CD s uživatelským manuálem, ovladači a softwarem
  • Průvodce pro rychlý začátek
  • Nabíječka do sítě 230V

Poznámka: Výrobce neposkytuje v balení SIM kartu, která je nutná pro připojení ke GSM síti. SIM kartu získáte od svého poskytovatele GSM služeb.

Postup zprovoznění

Závěr:

TeltonikaGH1200 je zajímavá novinka pro všechny potřeby sledování a ochrany osob nebo majetku. Jejími hlavními výhodami jsou její velikost, jednoduchost (která je důležitá pro handicapované spoluobčany a děti), a hlavně její plná konfigurovatelnost, která zaručí, že přístroj vyhoví přesně vašim konkrétním potřebám. Se zařízením GH1200 dostáváte do rukou to nejlepší s GPS a GSM technologie v malém a hezkém balení. Pro více informací si prohlídněte návod k obsluze nebo kontaktujte přímo společnost MacroWeil, která je oficiálním distributorem společnosti Teltonika pro Českou republiku.

Odkazy & Download:

Hodnocení článku: