Jste zde

Bez lednice a mobilu se Češi neobejdou, hi-fi již tolik netáhne

Češi si neumí představit život bez velkého množství různých elektrospotřebičů. Nejvíce by jim chyběla lednice, mobilní telefon, sporák či pračka. Naopak jsme zanevřeli na hi-fi věže nebo třeba rozhlasové přijímače.
Informace vyplývají z průzkumu, který si nechaly zpracovat neziskové společnosti ASEKOL a ELEKTROWIN. Ty se zabývají zpětným odběrem a recyklací elektrozařízení a každé dva roky mapují postoje spotřebitelů.
 
Průzkum proběhl formou osobního dotazování více než 1 200 respondentů a reflektoval jejich postoje a chování v rámci zpětného odběru elektrozařízení. Téměř 90 % respondentů považuje třídění elektroodpadu za přínosné pro životní prostředí a 71 % z nich si myslí, že není složité pro životní prostředí něco udělat. Oproti průzkumu z roku 2010 vzrostlo množství lidí, kteří mají nějaké znalosti o zpětném odběru ze 45 % na 83 %.
 
Elektrospotřebiče třídí jen necelá polovina lidí, v případě mobilních telefonů jsme na tom ještě hůře | ilustrační foto: Petr Kratochvil
 
Obecně lze říci, že zájem o ochranu životního prostředí se stále zvyšuje. S tím narůstá i zvýšená poptávka o informace spojené s tříděním elektra, podle průzkumu o ně tři čtvrtě populace stojí. Přesto však praxe zaostává za teorií, neboť elektrospotřebiče v konečném důsledku třídí jen necelá polovina lidí. Co se týče drobných spotřebičů, jako jsou rychlovarné konvice nebo mobily, je aktivita Čechů ještě horší – k recyklaci se jich dostane jen necelých 25 %. Lidé stále velkou část z nich bohužel vyhazují do směsného odpadu. Z průzkumu také vyplynulo, že 20 % lidí si myslí, že zpětný odběr je jen módní výstřelek a necelá třetina populace je toho názoru, že pro životní prostředí nic udělat nemohou.
 
Na nízký podíl populace recyklující elektro může mít vliv i ochota lidí odnést či odvézt spotřebiče jen do určité vzdálenosti. Lidé mají sběrná místa v průměru 4 km od bydliště, většinou jsou však ochotni vysloužilé elektro odvézt pouze na poloviční vzdálenost. Mnoho lidí navíc zažilo nekorektní jednání na sběrných dvorech či v prodejnách elektra. Občas obsluha požaduje za spotřebiče peníze, v prodejnách je zase odmítají přijmout, i když si člověk koupí nový spotřebič, ačkoliv jim to ze zákona musí umožnit. Pokud se lidé s obsluhou takových pracovišť nedokáží domluvit, měli by se obrátit na ASEKOL nebo ELEKTROWIN, kteří mohou zasáhnout a problém vyřešit. 8 % lidí však před odevzdáním spotřebič rozmontovalo či z něj něco odebralo, což může také být oprávněnou příčinou odmítnutí na sběrných dvorech, protože nekompletní spotřebiče se řídí regulativy zákona o odpadech, nikoli zákona o zpětném odběru.
 
Přesto však za sedm let, co v České republice fungují kolektivní systémy, ušli občané velký kus cesty a vyhlídky jsou nadále pozitivní. Dlouhodobě roste množství vytříděného elektroodpadu za rok, lidé se o zpětný odběr zajímají a všímají si nových možností kolem sebe. Navíc se u mnoha typů spotřebičů změnil důvod jejich vyřazení. Často už to není touha po novém, výkonnějším modelu. Lidé si nové přístroje stále více kupují, až když ty staré skutečně doslouží. Právě to je správný, ekologický způsob myšlení.


 

Lidé budou opět hledat červené kontejnery

 
Nezisková organizace ASEKOL pokračuje v úspěšné tour Najdi si svůj červený kontejner! Tato zábavně-osvětová akce již proběhla v řadě českých měst a nyní se na ní mohou těšit i lidé z Moravy a dalších krajů. Budou se hledat červené kontejnery a proběhnou soutěže v originálních disciplínách. Cílem je rozšířit mezi lidmi povědomí o možnostech a nutnosti třídění elektra. Celkem proběhne 20 zastávek na náměstích v Královehradeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Olomouckém, Moravskoslezském kraji a kraji Vysočina.
 
Návštěvníci si budou moci vyzkoušet své detektivní schopnosti v pátrání po červených kontejnerech, slalomovou jízdu mezi elektrospotřebiči na oblíbené asekoloběžce nebo prověřit svoji paměť a znalosti v připravených kvízech. Navíc ti, kteří na místo akce přinesou jakýkoliv spotřebič k recyklaci, budou zařazeni do slosování o nový mobilní telefon. Ten lze i vyhrát díky přinesení největšího počtu spotřebičů. Soutěž o nejlepšího sběrače pak bude vyhodnocena na konci celé tour.
 
O akci projevily v jarní části velký zájem hlavně školy, kterých se účastnilo přibližně 60 s více než 300 třídami. Nejen školy se ale zapojovaly do bohatého programu. Například nejlepší účastnice ve sběru elektra přinesla přes 1 000 kusů vysloužilých elektrospotřebičů.
 
Zdroj: Asekol
Hodnocení článku: