Jste zde

Místo trvalého zatracení druhá šance. Z elektronického hřbitova až na krk naší milé

Česká značka Trash Made rozšiřuje svou kolekci originálních šperků nebo též bytových doplňků a představuje nové modely designových předmětů, vyrobených ze součástek vyřazených elektropřístrojů. Nepohrdne pevnými disky, tištěnými spoji ani telefonní budkou.
Značka Trash Made letos opět inovovala portfolio produktů, které rozšířila například o nové lampy vypletené barevnými dráty či pokryté foliemi z LCD monitorů. Předměty ze starých disků, tlačítek telefonních budek, krytů stolních počítačů a dalších součástí starých elektrozařízení vytváří trojice designérek ve spolupráci s firmou REMA Systém a chráněnými dílnami – nákupem tak lze podpořit nejen recyklaci elektroodpadu, ale i pracovníky se zdravotním omezením. Originální šperky a doplňky Trash Made již získaly několik nominací na prestižní Ceny Czech Grand Design, které uděluje Akademie designu ČR (na HW serveru viz též článek Trash Made: Šperky a doplňky z elektroodpadu s vlastním příběhem).
 
 
 
Při výrobě desky nastala chyba, kvůli které ztratila šanci vyzkoušet si funkci, ke které byla předurčena. Díky svému originálnímu dekoru, tvořenému servisním potiskem a pájecími ploškami, však brzy získala funkci novou... | zdroj: http://www.trashmade.cz/
 
 
 

Jedinečnost v každém originále

 
„Kolekci Trash Made neustále obměňujeme. Každý z předmětů je originálem s vlastním jedinečným příběhem,“ uvedla manažerka neziskového projektu Trash Made Lenka Kleger ze společnosti REMA Systém.
 
 
 
Kvůli chybě, ke které došlo při výrobě, měl její příběh velmi rychle skončit. Konec je ale v tomto příběhu začátkem a destička získala místo funkce uvnitř elektrozařízení funkci na jeho povrchu... | zdroj: http://www.trashmade.cz/
 
 
„Cílem Trash Made předmětů není pouze být něčí ozdobou. Projektem se především snažíme lidem ukázat, že i věci, které se stanou odpadem, mohou získat nové využití a překvapit svou novou funkčností a krásou,“ dodala Kleger s tím, že originální produkty Trash Made vzbudily zájem i v zahraničí. Od 3. prosince je například budou moci obdivovat návštěvníci Českého centra v bulharské Sofii.
 
Kolekci Trash Made tvoří šperky, doplňky pro muže a zajímavé ozdoby interiéru. Originální ekologické výrobky je možné nakoupit on-line na stránkách projektu, ale i ve speciálních obchůdcích s módou a designem.
 
 

Pro ni

 

Nový tvar, funkce i životní náboj

  • Neziskový projekt Trash Made byl poprvé představen veřejnosti na Designbloku v roce 2009. Od té doby již jeho předměty posbíraly řadu nominací na Ceny Czech Grand Design. Projekt zaštiťuje společnost REMA Systém, která se zabývá sběrem a recyklací vysloužilých elektrozařízení. Na projektu se dále podílí skupina umělců v čele s designérkami Annou Kozovou, Janou Chaklosh a Lindou Čihařovou. Výrobu pak pomáhají realizovat klienti několika chráněných dílen, kteří mají díky Trash Made možnost uplatnit a rozvinout svou zručnost.
  • Výrobky Trash Made jsou designové předměty s vlastním příběhem. Jsou z materiálů a součástek, které už jednou byly použity a původně měly být zrecyklovány nebo trvale zničeny. Kolekci tvoří originální šperky a módní a bytové doplňky.
Dámské šperky, jak jinak, představují nejobsáhlejší sekci kolekce Trash Made. Vybírat můžete z jedinečných broží z pevných disků počítačů a serverů, dále pak z náhrdelníků vytvořených z hliníkových chladičů či přívěsků s tlačítky z terminálů. Například originální náušnice s názvem Křídla vážky od Jany Chaklosh tvoří průsvitné fólie ukrývající se pod tlačítky klasických počítačových klávesnic. Z plastových fólií z LCD monitorů pochází náušnice od designérky Lindy Čihařové a názvem Čaropírka.
 
 

Pro něj

 
Trash Made myslí i na muže. Kolekce obsahuje například manžetové knoflíčky z tlačítek ze staré telefonní budky či otvírák na lahve z krytů serverů. V nabídce jsou ale i stylové kapesní nože či flash disky, které mají pláště z desek plošných spojů. Vhodný ekologický dárek pro muže představuje též jedinečný zápisník s fólií z počítačových klávesnic a samozřejmě s recyklovaným papírem.
 


Pro oba

 
Kolekce Trash Made zahrnuje také originální bytové doplňky, především hodiny, misky a svítící objekty. Ze slaboproudých drátů byla vyrobena lampa Crystal od návrhářky Jany Chaklosh nazvaná podle své krystalické konstrukce. Z pevných disků serverů a počítačových pamětí pocházejí veselé Duhové hodiny. Milým dárkem může být i miska Strážníček z lakovaného plechu z vyřazených serverů.
 
 
Zdroj: REMA Systém
 
Hodnocení článku: 

Komentáře

No nevím, zda bych chtěl svou milou ověšovat něčím, co je vyrobeno ze skelných vláken a pryskyřice a určitě není děláno pro otěr či kontakt s lidskou kůží ... .