Jste zde

Nepřežije každý. Svět výrobců baterií připomíná spíše džungli

Již v roce 2010 studie společnosti Roland Berger varovala, že do roku 2017 přežije na trhu dobíjecích baterií pro elektromobily pouze šest až osm hráčů. Ve skutečnosti proces konsolidace na tomto trhu postupuje ještě rychleji, než se očekávalo.
Během posledních dvou let podala řada výrobců návrhy na konkurz. A konsolidační vlna může během následujících pěti let pouze nabrat na síle s tím, jak se budou společnosti potýkat s nízkými zisky a maržemi. Důvod je zřejmý: enormní tlak na ceny, pomalý růst trhu, silná konkurence a potřeba neustálých investic do inovací.
 
Právě těmito problémy se zabývá nová studie společnosti Roland Berger Strategy Consultants „Lithium-iontové baterie – Bublina praská“. Ukazuje, že v budoucnosti budou muset jak výrobci elektromobilů tak i baterií přicházet s novými strategiemi, aby dokázali obstát v náročných tržních podmínkách.

„Ten ohromný humbuk okolo Li-Ion baterií vytvořil bublinu,“ vysvětluje Roland Zsilinszky z pražské kanceláře Roland Berger. Vládní podpora a příliš optimistické odhady růstu elektromobility vedly k vytváření nadměrných kapacit. Ambiciózní snaha o dosažení úspor z rozsahu tak rychle, jak jen to bude možné, navíc vyvolala ostrou cenovou válku mezi zavedenými výrobci v Asii a novými hráči z USA.

 

Dodavatelé, kteří nepokryjí náklady

 
Studie vychází z kalkulace nákladů na součástky a materiál v celém výrobním řetězci. Ukazuje, že v mnoha případech výrobci velkoformátových Li-Ion baterií nebudou schopni vygenerovat dostatek prostředků, aby pokryli náklady na kapitál, protože OEM si u svých dodavatelů baterií dokázali vynutit výrazně nižší ceny.
 
Lithium-ion batteries – The bubble bursts (dokument v angl.)

„V tomto prostředí nemohou výrobci baterií vygenerovat dostatečné cashflow, aby mohli věnovat prostředky na nezbytné investice do nových a efektivnějších výrobních systémů a do výzkumu a vývoje potřebného pro baterie dalších generací. Tyto výdaje jsou ale pro snižování nákladů na materiál důležité,“ říká Zsilinszky.
 
 

Zemětřesení přežijí jen velcí

 

Zrychlení trendu

  • Po roce 2017 zůstane na trhu pouze šest až osm mezinárodních výrobců baterií
  • Hlavní důvody konsolidace: nadbytečné kapacity, nelítostná cenová konkurence, pomalý růst trhu, nízké marže a vysoké investice do výzkumu a vývoje
  • Výrobci musí vyvinout odpovídající strategie, aby uspěli v problematickém prostředí
Nízké marže a nedostatečný kapitál pro investice vyústí v průběhu následujících několika let v zásadní otřes trhu. Pouze pár velkých dodavatelů baterií přežije, hráči z Koreje a Japonska budou pravděpodobně mezi nimi.

V tomto boji o přežití budou jak výrobci baterií, tak jejich zákazníci tlačeni k přehodnocení svých strategií. Alternativní technologie jako jsou start-stop systémy nebo hybridní pohony pro výrobce baterií příliš slibný trh nepředstavují. Poslední slovo navíc neřekl ani současný vývoj olověných článků.


Zdroj: Roland Berger
 
Hodnocení článku: