Jste zde

Po svátcích přibudou statisíce starých mobilů

Podle společnosti Samsung budou lidé letos pod stromečkem nejvíce nacházet chytré telefony. Nutno však podotknout, že už nyní se doma hromadí více než 9 milionů nepoužívaných telefonů a každý nový navíc znamená, že přibude i jeden nechtěný...
„V adventním období registrujeme nárůst poptávky po smartphonech o 20 %,“ říká Zdeněk Paškevič, produktový manažer Telco divize společnosti Samsung Electronics Czech and Slovak. „Už ve třetím kvartálu tohoto roku jsme jich prodali více než 100 000 ks.“ K chytrým telefonům se ještě zařadí tablety, čtečky elektronických knih, které se těší stále větší oblibě, a tradičně též televizory.
 

 

Co lidé nejčastěji dělají se starým mobilem

  • Nepoužívají či předají známým 49 %
  • Vytřídí (červený kontejner, sběrný dvůr ad.) 32 %
  • Prodají 11 %
  • Vyhodí do běžného odpadu 6 %
  • Zbaví se jej jiným způsobem 2 %
Každý takový telefon ale znamená i jeden starý, který již nikdo nebude používat. Už nyní jich přitom v našich domácnostech leží více než 9 milionů, mnohé z nich ještě funkční. „Každý rok jich navíc přibude přibližně dalších 800 tisíc,“ říká Hana Ansorgová z neziskové organizace Asekol, která se zpětným odběrem elektra zabývá. Přitom i tyto staré mobily mohou stále přinášet užitek dalším lidem.
 
„Z tohoto popudu vznikl projekt Věnuj mobil. Každý nám může bezplatně věnovat svůj starý telefon, ať už funkční nebo ne. Provozuschopné mobily pak předáváme dětem z dětských domovů, pro které jsou důležitou spojnicí se světem,“ vysvětluje Ansorgová.
 
Z průzkumu vyplývá, že téměř 70 % Čechů starý mobil nevytřídí – často jej skladují nepoužívaný doma nebo dokonce vyhodí do směsného odpadu. Takovéto nakládání se starými mobily ale nepřináší žádný užitek. Správnou alternativou pro funkční přístroje je právě projekt Věnuj mobil, ty nefunkční pak patří do červených kontejnerů či do sběrných dvorů, stejně jako ostatní drobné elektro.

 
Zdroj: Asekol
 
Hodnocení článku: