Jste zde

S rukama od mouky na počítači, tísňovou linku vytáčí panika v hlase

Od představení nového konceptu mobilního počítače Ultrabook uplynul rok. Ačkoli lze tato zařízení stále ještě považovat za nový formát, inovace probíhají velmi rychle.
Příkladem jsou čerstvě uvedené konvertibilní modely, které radikálně změnily tradiční sklápěcí konstrukci počítačů. Nejzásadnější inovaci ovšem představuje dotykové rozhraní, které podstatně rozšířilo tradiční ovládací prvky počítače – klávesnici a myš. Novému dotykovému ovládání bezprostředně vycházejí vstříc i výrobci, kteří v kategorii Ultrabook během posledních dvou měsíců roku 2012 uvádějí na trh více než 40 nových zařízení vybavených dotykovým displejem.
  

 

Ovládání dotykem je jenom začátek, hlas a gesta následují

 
Po přechodu k dotykovému ovládání přes displej se tradiční metody již v příštím roce rozšíří o podporu gest a hlasu. Inovace souvisí s uvedením čtvrté generace procesorů Intel Core, postavené na 22 nm výrobní technologii. Nová mikroarchitektura Haswell uživatelům zpřístupní takzvaný percepční computing – počítač tak bude schopen reagovat na projevy uživatele.
 

Video: Perceptual Computing: Human Interaction as the Next-Generation User Interface
 
 
Percepční výpočetní technika stojí a padá na využití dotykových obrazovek, senzorů a kamer, jež jsou implementovány do mobilních zařízení. Prvních úspěchů již bylo dosaženo například v oblasti rozpoznání hlasu. Hlasovým ovládáním bude kupříkladu možné vyhledávat na internetu, pouštět si hudbu či sdílet linky na sociálních sítích. Další meta pak spočívá v dokonalejším ovládání prostřednictvím pohybů a s využitím miniaturních 3D kamer. Podobně jako je možné psát na klávesnici všemi deseti, dokážeme i náš počítač ovládat pohyby všech deseti prstů a to bez jakéhokoli dotyku.
 
K čemu bude možné nejpřirozenější způsoby ovládání hlasem a pohybem již brzy využít? Přepis řeči dosáhne stoprocentní spolehlivosti tím, že se zkombinuje rozpoznávání hlasu a odezírání rtů. Kuchař s rukama od mouky bude moci obracet stránky receptů pouhým mávnutím ruky, stejně jako prezentující slidy v prezentaci. Intonace hlasu prozradí únavu či rozladění. Doma pak člověka, který není fit, přivítá přívětivá hudba a osvětlení. Panika v hlase při řízení auta aktivuje dotaz počítače, zda nemá vytočit číslo tísňového volání. Domácí senzory rozpoznají, že počítač užívá neoprávněná osoba, a odešlou majiteli její fotografii.
 
Žádný z nových intuitivních a přirozených způsobů ovládání ale nebude znamenat soumrak těch stávajících: společně s myší a klávesnicí vytvoří multimodální rozhraní, v němž se ten nejvhodnější způsob interakce vybere na základě kontextu a historie uživatele.

 
Zdroj: Intel
 
Hodnocení článku: