Jste zde

Silné zážitky si žádají silné sítě. Ericsson optimalizuje Wi-Fi pro stadiony

Návštěva sportovního utkání, koncertu nebo jiné události na zaplněném stadionu je silným zážitkem, o který se chce řada návštěvníků okamžitě podělit s přáteli a rodinou, například nahráním videa nebo fotografií na sociální sítě. Komunikace s Facebookem nebo třeba Twitterem se však může docela zkomplikovat z důvodu náhlého zvýšení provozu v síti.
Aby mohli uživatelé své mobilní přístroje používat s co nejmenšími potížemi, uvedl Ericsson do provozu bezdrátové řešení Wi-Fi optimalizované pro stadiony, skládající se ze dvou produktů: přístupový bod Wi-Fi AP 5114 optimalizovaný pro stadiony a ovladač Wi-Fi WIC 8000. Společně pak vytvářejí síť Wi-Fi, která je integrována do mobilní sítě a je dalším krokem Ericssonu v ojedinělé snaze vytvářet sítě heterogenní.
 
Ve své zprávě o stavu trhů a datového provozu Ericsson předpovídá, že se mobilní datový provoz v letech 2011 až 2016 zvýší desetinásobně, zejména pak díky přenosům videa. Tento předpovídaný růst ve spojení s oblibou a běžnou dostupností technologie Wi-Fi v mobilních přístrojích vyvolal trend, kdy mobilní operátoři zavádějí vlastní sítě Wi-Fi.
 
 

Stadion jako hustě zalidněná vesnice

 
Vzhledem k tomu, že sociální sítě a video aplikace jsou ve velké míře využívány zejména během významných událostí, bude mobilní datový provoz na stadionech obzvlášť vysoký. To má za následek, že z pohledu mobilních operátorů stadiony představují metropolitní „vesnice“ s velmi vysokou hustotou zalidnění, které vyžadují širokou škálu bezdrátových řešení, například malé buňky, distribuované anténové systémy (DAS) a technologii Wi-Fi jako doplněk ke stávající makro síti, aby bylo možné uspokojit všechny požadavky týkající se pokrytí a kapacity.
 
 
 
Zajištění dodatečné kapacity a pokrytí rádiové sítě nasazením malých buněk v rámci heterogenní sítě je hlavní prioritou většiny strategií mobilního vysokorychlostního připojení, které nabízí většina mobilních operátorů, přičemž technologie Wi-Fi zde představuje klíčový prvek. Úplnou integrací technologie Wi-Fi do mobilních přístupových a páteřních sítí získají jejich uživatelé bezproblémový přístup k výkonnému mobilnímu připojení, ať již se připojují pomocí technologie 3GPP nebo Wi-Fi, a mobilní operátoři si zase budou moci zvolit konektivitu, pomocí níž zajistí uživatelům co nejkomfortnější služby.

 
Zdroj: Ericsson
 
Hodnocení článku: