Již čtvrtý známý se mi ozval, že potřebuje přepálit
obsah jedné FLASH ze svého motherboardu na mém programátoru. Všichni popisovali
stejnou situaci. Mají AWARDa chtěli si nahrát novou verzi BIOSu z internetu.
Stáhli si soubor, zcela mimochodem si všimli, že oni mají FLASH 128 kb a
soubor je 512 kb, při bližší kontrole zjistili, že na boardu je napsáno něco
jiného, než vypisuje. Proto stáhli soubor odpovídající číslu
uvedenému na MB a spustili flashovací program. Vše v pořádku, počítač
nabootoval.
Časem se objevila na internetu opět nová verze BIOSu, stáhli ji opět z WWW a chtěli ji znova naprogramovat. Ale ouha po naprogramování utilitou zůstal motherboard zcela tuhý..
Podobnou story jsem tedy už slyšel počtvrté. Při bližším ohledání jsem zjistil, že všechny bity, které měly být ve stavu log. 0 po přepálení jsou správně, ale nikoli tak bity které se přepisovaly z log. 1 do log. 0. Ty se prostě do log. 0 nenastavily a zůstaly v log. 1 ! Tato situace napovídá, že FLASH nebyla před programování vymazána.
Zkrátím to nudné povídání, prostě a jednoduše FLASH od kapacity 32 kb obsahují tzv. SDP flag - zkratka od Software Data Protection. Jedná se o softwarovou ochranu dat. Po nastavení tohoto flagu do log. 1 se do obvodu nedá zapisovat. Zajímavé ale je, že po instrukci na smazání se FLASH opravdu smaže, nicméně SDP zůstane nastaven.
Pokud se vám stane mnou popisovaná situace a můžete použít programátor, "zacvakejte" flagem SDP, programátory jeho obsluhu mají buď manuální, nebo automatickou. Já jsem použil PREPROM 02 bez jakékoli redukce a po chvíli nastavování a programování buď s tímto, nebo bez tohoto flagu, jsem slavil úspěch.
Celý problém Motherboardů tedy spočívá v nekorektnosti toho, kdo psal sytémovou utilitu pro programování FLASH paměti na MB. Software natvrdo počítá, že je tento flag nastaven, aniž by jej kontroloval a potom jej sám po sobě neuvede do původního stavu. Dokonce se ani neobtěžuje kontrolovat velikosti souboru a FLASH do které jej programuje.
Toto povídání se týká jmenovitě MB s biosem AWARD, pro které se takto chová programovací utilita, která je dodávána na originální disketě. Verze volně dostupná na internetu je plně funkční.
Shrnutí :
Zvažte, zda jsou pro vás výhody nové verze BIOSU
adekvátní možnosti, že budete bez počítače (i když máte nakrásně
programátor, tak programátor se bez počítače špatně obsluhuje), pokud vám
to zato stojí, čtěte vše čtyřikrát, v každém případě si stáhněte z
internetu aktuální verzi nejen dat, ale i programu. Pro jistotu si zjistěte kdo z vašich
známých má programátor EPROM. (Zálohovat si starou verzi biosu na HDD je
sice jednodušší ale houby platné, že Miku.. :-))
Poděkování panu Puobišovi z firmy ELNEC za konzultaci ohledně SDP flagu.