Jste zde

Zájem lidí o malé domácí elektrárny zmrazil přístup úředníků, sousedé opět napřed

Zatímco montáž panelů na střechu zabere zhruba 48 hodin, vyřízení nejrůznějších povolení může trvat až 7 měsíců. Administrativa je přitom tak složitá, že „běžný zájemce o připojení“ se neobejde bez specializované firmy. Za její služby a nejrůznější poplatky přitom zaplatí až 40 000 korun. Cenu instalace tak administrativa zvedá zhruba o 10 %.
Zájem o fotovoltaické elektrárny na střechách rodinných domů je obrovský a nadále roste. Jen za první pololetí letošního roku podali lidé 13 000 nových žádostí o připojení těchto domácích elektráren. Jejich instalaci však brání hora často nesmyslných administrativních povolení.
 
Ještě před měsícem zazníval smělý odhad, že letos může být připojeno až 20 tisíc instalací. Vycházelo se přitom ze zájmu lidí a potenciálu sektoru. Dnes už je prakticky jisté, že se ve skutečnosti k tomuto potenciálu ani nepřiblížíme. Důvodem jsou zásadní administrativní bariéry a stop stav, tj. plošné odmítání připojovat elektrárny ze strany distribuční společnosti E.ON. Řada občanů je tak diskriminovaná a nemá možnost si domácí elektrárnu připojit.
 
Zatímco montáž panelů na střechu zabere zhruba 48 hodin, vyřízení nejrůznějších povolení může trvat až 7 měsíců | ilustrační foto: Jiri Hodan
 
Vydejte se nyní na strastiplnou cestu k vytoužené domácí elektrárně společně s námi:
 
 

žádost o připojení

 
Zájemce ji podá příslušné distribuční společnosti (ČEZ, PRE, E.ON). V žádosti musí uvést: identifikační údaje žadatele, popis výrobny (výkon, počet fází, jistič, zákres výrobny v katastrální mapě a souhlas (spolu)vlastníka nemovitosti aj).
 
Termín na reakci distributora: 30 dní
 

 

smlouva o připojení

 
Distributor ji zašle v případě, že připojení je v dané lokalitě možné. V opačném případě žádost o připojení zamítne. Smlouva dává zájemci 6 měsíců na podání žádosti o 1. paralelní připojení. V rámci termínu musí vybrat instalační firmu, zajistit financování, zpracovat projekt FVE, splnit podmínky připojení (např. zrekonstruovat / přemístit rozvaděč), získat pravomocnou licenci.
 
Náklady: zaplacení tzv. podílu na nákladech spojených se zajištěním požadovaného příkonu a výkonu – musí se vybudovat nová přípojka, platba za nové přípojné místo (tj. za jistič 500 Kč/A), úpravy rozvaděče do 10 tis. Kč
 

 

projekt

 
Zájemce předloží distribuční firmě (např. ČEZ) projekt k FVE, zpracovaný autorizovaným technikem. V projektu uvádí: popis komponent FVE, způsob zapojení, doklady souladu s pravidly bezpečnosti práce, s technickými normami apod.
 
Termín pro reakci distributora: 30 dní
Náklady: 4-6 tisíc
 
 

stavební povolení

 
Pro získání licence od Energetického regulačního úřadu (ERÚ) je nutné dodat u všech FVE vyjádření stavebního úřadu, u FVE nad 20 kWp stavební povolení. Stavební úřady přistupují k FVE různě: jedni vydávají automaticky souhlas, nebo sdělí, že záměr nepodléhá stavebnímu povolení ani ohlášení, jiní trvají na stavebním povolení včetně kolaudace.
 
Náklady: projekt dle stavebního úřadu 8-12 tis. Kč
 
 

povolení nutná k získání stavebního povolení

 
Pro získání stavebního povolení je třeba doložit vyjádření nejrůznějších úřadů. Mezi nejčastější patří: souhlas Hasičského záchranného sboru, vyjádření Správy železniční dopravní cesty, Drážního úřadu, případně Povodí, vyjádření České energetické inspekce.
 
Termín pro vyjádření: každý úřad má 30 dní na vyjádření
 
 

vlastní montáž FVE

 
Montáž elektrárny na střechu trvá 1 až 3 dny.
 
Náklady: Záleží na velikosti instalace, průměrně kolem 300 tisíc Kč včetně DPH (5 kWp).
 

 

revizní zpráva

 
Po montáži elektrárny je nutné nechat vystavit tzv. revizní zprávu (potvrzení o souladu provedení FVE s  technickými normami, projektem, o záruce bezpečnosti použití) odborně způsobilou osobou.
 
Náklady: cca 5 000 Kč
 
 

licence ERÚ

 
Po splnění všeho předchozího lze zažádat ERÚ o licenci k výrobě elektřiny. ERÚ vyžaduje řadu povolení nad rámec zákona, např. v případě FVE nad 20 kWp „vyjádření stavebního úřadu“. Dále smlouvu o dílo včetně položkového rozpočtu, originál předávacího protokolu. Po získání pravomocné licence je třeba registrace u Operátora trhu s elektřinou (OTE).
 
Termín na vyjádření úřadu: 30 dnů + 15 dní na nabytí právní moci.
Náklady: 1 000 Kč
 
 

žádost o 1. paralelní připojení

 
Zájemce předá žádost distribuční společnosti. K žádosti se přikládá: projektová dokumentace, vyjádření PDS (tj. vlastní vyjádření distributora), revizní zpráva, protokol o nastavení ochran, pravomocná licence.
 
Termín na vyřízení: 30 dní, během nichž vyjede technik a zpracuje protokol o kontrole - od protokolu běží další 30denní lhůta.
 
 

Zbytečná administrativa a obstrukce

 
  • ERÚ požaduje u všech instalací nad 20 kWp „vyjádření stavebního úřadu“, zpřísňuje tak podmínky nad rámec Stavebního zákona, který jasně uvádí, že u těchto instalací do 30 kWp stačí oznámení. Zákon navíc pojem „vyjádření stavebního úřadu“ nezná a jednotlivé stavební úřady si požadavek vykládají různě - některé vydají jakýsi „souhlas“, jiné to řeší územně plánovací informací, jiné trvají na stavebním povolení včetně kolaudace. Nejasná pravidla znamenají jedině dlouhé termíny řízení.
  • Požadavek na vyjádření úřadů, které nemají s fotovoltaikou nic společného nebo se dublují s jinými orgány v procesu, např. Česká energetická inspekce, Správa železniční dopravní cesty. Úředníci zkrátka netuší, co se po nich chce. Po 30denní lhůtě bývá typická odpověď ve smyslu „je nám to jedno.“
  • Požadavek doložení dokumentů, které mají někdy i charakter obchodního tajemství nebo existují jen v jednom exempláři – například smlouva o dílo, originál předávacího protokolu apod.
  • Nedodržování lhůt – běžně úřady, když nestíhají po třech týdnech konstatují, že v žádosti chybí některý doklad a vyrozumí žadatele. Ten upozorní, že zmíněný doklad tam je a 30 denní lhůta běží znovu.
 
 

Slovensko opět napřed: našlo recept na rozvoj zdarma, bez bariér

 
Mezi nejvážnější problémy s nimiž se potýká solární sektor v Česku patří neúnosné administrativní bariéry při připojování malých fotovoltaik na střechách a nejistota ohledně další podpory fotovoltaiky v následujících letech. K jejich řešení mají na rozdíl od České republiky slibně nakročeno u našich východních sousedů. Od začátku srpna byla na Slovensku zrušena pro provozovatele solárních elektráren do výkonu 10 kWp se všemi důsledky povinnost registrovat se jako podnikatel a v nejbližších měsících by měla být schválena další novela zákona, která zavede možnost tzv. net – meteringu.
 
K tomu by mělo dojít novelou slovenského zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie na podzim letošního roku. Podle představitelů Slovenské asociace fotovoltaického průmyslu se k přijetí novely staví pozitivně jak příslušná ministerstva a poslanci, tak i distribuční společnosti. V případě úspěšného završení legislativního procesu by mohli slovenští provozovatelé domácích FVE využívat nový model podpory již příští rok.
 
 

Co je to net-metering?

 
Jedná se o způsob využití elektrické energie u malých spotřebitelů, vlastnících výrobnu energie z obnovitelných zdrojů (např. domácnost se střešní instalací FVE). V případě nadbytečné produkce výrobce poskytuje bezplatně elektřinu do sítě a naopak, pokud elektrárna nepokryje potřebu domácnosti, zdarma energii odebírá.
 
Platnost toho efektivního systému podpory by měla být garantována po celou dobu životnosti FVE, tedy nejméně 20 let. Net-metering již úspěšně funguje např. v USA, Itálii, Maďarsku, Dánsku, Španělsku, Francii, Kanadě či Austrálii.
 

 

Jak net-metering funguje?

 
Jednoduchý dvousměrný měřič zaznamenává tok elektřiny v obou směrech a za určité období – např. jednou za rok – dojde k vyúčtování mezi provozovatelem malé FVE a distributorem. Cena odebrané a dodávané elektřiny je účtována v poměru 1:1 s tím, že domácnost zaplatí za odebranou energii částku sníženou o hodnotu energie do sítě dodané. Pokud výrobce naopak dodá více elektřiny, než odebere, nedostává nic.
 

 

Výhody net-meteringu

 
  • Umožňuje občanům vyrobit si vlastní elektřinu pomocí solárních panelů a tím zásadně snížit účty za elektřinu a přitom mít jistotu její dodávky v čase, kdy ji potřebují.
  • Nezdražuje cenu elektřiny pro ostatní koncové odběratele ani nezatěžuje státní rozpočet. Výrobce nedostává za vyrobenou elektřinu žádnou podporu.
  • Je administrativně jednoduchý a transparentní. Není třeba vystavovat faktury ani ze strany výrobců ani distribuční společnosti. Výrobce není považovaný za podnikatele a nemusí platit nesmyslné poplatky na zdravotní, sociální aj., když si dá pár panelů na střechu.
  • Systém je zajímavý ekonomicky i pro distribuční společnosti. Instalace dodávají bezplatně do sítě elektřinu hlavně ve špičce, kdy je nejdražší. Distribuční společnosti získávají zadarmo veškerou nadbytečně vyrobenou energii.
 
Další rozvoj fotovoltaiky je tak v České republice bržděn hlavně administrativními překážkami, kdy jen vyřizování nejrůznějších povolení zabere celé měsíce a také skutečností, že podporu rozvoje dnes musí hradit státní rozpočet a spotřebitelé v ceně elektřiny. Čeští politici a státní úředníci, jak naznačuje třeba diskuse nad Národním akčním plánem či Státní energetickou koncepcí, preferují další rozvoj sektoru zásadně omezit, než aby se spíše pokusili bariéry odstranit. Je to snazší, pohodlnější, ale nebude to ve prospěch občanů ČR. Na Slovensku si zvolili tu těžší cestu a v budoucnu tak umožní desetitisícům domácností vyrábět si elektřinu sami.
 
Zdroj: CZEPHO
Hodnocení článku: 

Komentáře

Zapomnělo se ještě na několikaměsíční odklady. Distributor se sice do 30 dnů vyjádří, ale teď přišli na to, že můžou si dát odklad vyjádření (prý něco změřit atd...) Takže si dají odklad i na 3 měsíce a nikdo s tím nic nezmůže. Ti co ještě teď nemají vyjádření, tak pravděpodobně do konce roku už výrobnu energie do sítě nepřipojí.

Ten net-metering vypadá dobře, do toho bych šel, je to lepší než provozovat FVE nelegálně - bez dotací. A neoškubal by mne o všechno stát, protože bych nemusel platit různé poplatky a nebyl bych ani podnikatel.
Ovšem v ČEZku je to zatím nereálné - špatně by se to danilo a rozkrádalo.

Už se těším až nás Čína převálcuje. Cena FV panelů v číně je 0,5 USD/Wp cena elektromobilů 10 000 USD, ceny zemního plynu a benzínu je v USA poloviční než v Evropě. Na co si tady furt hrajeme???!!! Proč to tady někdo uměle zdražuje? Ať jdou všechny úředníci - už konečně do pr...le. Nebýt cla, DPH, spotřební daně atd, tak by se nám žilo o 50% lépe. To by ale nezbylo na jejich tunely. Ve středověku se odváděly desátky = 10 % daň. Dneska máme zdanění 51%. A kam ty peníze jdou? Na úroky půjček ke kterým nikdo nedal souhlas. Pak se není čemu divit, že máme krizi.
Ti museli fakt dlouho studovat, aby to mohli takhle ku...vit. Co zákon to tunel a co nařízení to kravina.