Jste zde

Největší národní síť stanic rychlého dobíjení vyroste v Nizozemsku

Společnost ABB vyhrála výběrové řízení na vybudování celostátní infrastruktury pro rychlé dobíjení elektromobilů v Nizozemsku. Každý z 16,7 milionu obyvatel by tak měl mít dobíjecí stanici do 50 km od domova.
Každá z více než 200 stanic Fastned na nizozemských dálnicích bude vybavena několika multi standardovými rychlonabíječkami, například modely Terra 52 a Terra 53 o výkonu 50 kW, jež dokážou elektromobil nabít za 15–30 minut. První rychlonabíječky mají být dodány v září 2013. Předpokládaný termín dokončení výstavby sítě stanic se solárními střechami je pak do roku 2015.
 

Nizozemsko je v současnosti nejlidnatější stát, který buduje komplexní celostátní síť stanic pro rychlé dobíjení. Tyto stanice budou rozmístěny na všech dálnicích maximálně 50 km od sebe a síť bude díky více standardové konstrukci schopna dobíjet elektromobily všech významnějších značek z Evropy, Asie a také USA. Fastned díky otevřenému řešení propojenosti stanic na základě standardů cloud computingu kromě toho plánuje vytvořit uživatelsky příjemné platební prostředí.
 
 
Každá nabíječka, připojená k webu, disponuje širokou škálou možností konektivity včetně vzdálené pomoci, správy, údržby nebo též aktualizace softwaru. Konstrukce podporuje všechny standardy a protokoly rychlého dobíjení, jako jsou např. CCS a CHAdeMO. Právě to je zásadní faktor pro zachování kompatibility mezi rychle se vyvíjejícími vozidly a také jejich nabíječkami. Díky tomu systém dokáže udržet spolehlivost svých služeb a vše dále zdokonalovat v návaznosti na technický vývoj.
 
 
Plán na vybudování sítě stanic pro rychlé dobíjení elektromobilů na nizozemských dálnicích vznikl v roce 2011, když společnost Fastned požádala Ministerstvo infrastruktury o povolení k realizaci. Vláda pak v prosinci 2011 vyhlásila výběrové řízení na provedení výstavby dobíjecích zařízení na 245 čerpacích stanicích na nizozemských dálnicích a společnost Fastned získala koncesi na 201 míst.
 
Více informací o infrastruktuře ABB (zdroj) pro elektromobily najdete zde.
 
Hodnocení článku: