Jste zde

Netrpí na závratě ani provozní slepotou. Vysílače budou obletovat drony

Servisovat vysílače za plného provozu? Proč ne! Pomocí malých létajících robotů, neboli dronů, hodlají České Radiokomunikace monitorovat stav svých zařízení a efektivně plánovat rozsah oprav bez sebemenší odstávky.
„Abychom mohli trvale zvyšovat kvalitu a spolehlivost našich služeb, jsme nuceni realizovat plánované výluky, při kterých provádíme pravidelnou kontrolu anténních systémů, údržbu energetiky a vysílací technologie.“ Tzv. údržbové přestávky svých vysílačů komentuje provozovatel sice věcně, ale mnohdy též bez náhrady. To by se však mohlo brzy změnit. První testovací lety proběhly úspěšně v polovině srpna na vysílači Svatobor. V září byl zase dron poprvé zkušebně využit při reálné kontrole stavu nejvyšší stavby v ČR - vysílače v Liblicích u Českého Brodu.
 
Technika dostane zabrat především v zimě | vysílač Kleť, ilustrační foto: ČRa
 

Unese 15 kilo

  • Novinkou, která bude Radiokomunikacím k dispozici teprve od října, je dron s nosností 15 kilogramů. Tento robot dokáže unést i speciální stabilizátor, díky kterému je možné natáčet povrch vysílače v rozlišení 4k. Díky takto kvalitnímu obrazu rozpozná technik ze země i ty nejmenší detaily. Zkušební let s natáčením 4k záznamu se uskuteční poprvé koncem měsíce a  v České republice to bude první takové využití dronu.
Servisovat vysílače za plného provozu je prakticky nemožné. Spuštěný vysílač bude pod vysokým napětím a ve svém okolí vytváří záření mající na lidské tělo negativní vliv. Létajícím dronům to ale podle všeho vůbec nevadí. „Tam, kam musíme nyní vysílat horolezce zavěšené na lanech a odstavovat celá zařízení z provozu, zkoušíme vyslat drony na dálkové ovládání. Létající robot např. monitoruje izolátory a lana v místech, která jsou jen velmi těžko přístupná,“ vysvětluje Libor Kubišta, ředitel úseku provozu ČRa. Drony mohou rovněž pomoci s lepším naplánováním oprav, protože rovnou ukáží místo a rozsah poškození míst na vysílači a servis se tak může připravit na konkrétní potřebný zásah a obstarat potřebné náhradní díly v dostatečném předstihu. Tím by se mohla zkrátit i doba nutných odstávek.
 
Všechny dosavadní testovací lety proběhly bez potíží a prokázaly, že tyto drony lze bezpečně použít i při chodu vysílače. Podle Jiřího Karpety z firmy Robodrone, která létající roboty provozuje, bylo jediným zádrhelem rušení přenosu obrazu z kamery dronu do počítače na zemi. To se však dá snadno vyřešit úpravou frekvence. Každopádně, provoz dronu neměl na chod vysílače vůbec žádný vliv.
 
Tím to však zdaleka nekončí. Podle Kubišty se v rámci výzkumné platformy ČRa Labs pracuje na nové metodě pro zjištění kvality vysílaného signálu a vyvíjí se technologie, s jejíž pomocí by drony mohly např. zkoumat vyzařovací diagramy antény. Není se ostatně čemu divit, vždyť náklady na odměření jednoho vysílače prostřednictvím pilotovaného vrtulníku dosahují až půl milionu korun.
 
 
Zdroj: České Radiokomunikace (www.radiokomunikace.cz)
 

 

Hodnocení článku: