Jste zde

Neupírejte věcem potěšení z komunikace. Dopřejte jim IoT

Že vás dřívější „průmyslové revoluce“ zastihly nepřipravené nebo jen nastaly tuze dávno? A co teprve obrovské příležitosti éry internetu věcí! Necháte je v záplavě dat proplout jen tak okolo?
O internetu věcí (IoT) toho bylo, kde jinde než opět na síti, napsáno mnoho. A bude ještě zajímavěji...
 
Být on-line se zkrátka stalo součástí (nejen) našeho žití. Podle aktuální zprávy Ericssonu chtějí spotřebitelé integrovat technologie a připojení k internetu do všech aspektů svého života – od zrcadel v koupelně přes inteligentní chodníky až po sledování orgánů. „Lidé si ale těchto změn moc nevšímají a považují je za naprosto samozřejmou součást života. Služby a produkty, které dosud byly za hranicí naší představivosti, přijímáme snadno a velmi rychle a brzy se stávají součástí mainstreamu. Když odhadujeme, co bude v roce 2020, tak dnes vidíme, že za těch zbývajících pět let se budoucnost přiblíží rychleji, než jsme mysleli,“ vysvětluje Michael Björn, Head of Research v Ericsson ConsumerLab.
 
Tak třeba „neustále připojené děti“ mají nepřetržitě zvyšovat poptávku po 24hodinovém připojení k internetu, kdy v jejich světě bude ten fyzický naprosto propojený s obrazovkami jejich mobilních zařízení. Takřka polovina majitelů chytrých telefonů dále věří, že jejich potomci, až vyrostou, budou předpokládat, že každý předmět je již připojený k internetu. A podle všeho mohou mít i pravdu (10 Hot Consumer Trends 2015).
 

 
Ať se již s Björnovým nadšením na videu ztotožňujeme či nikoli, jedno je jasné: vývoj prostě nezastavíš. A jestli jej naše fantazie nasměrovala do (slušně řečeno) prapodivných souvislostí již dříve, nechci být tím, kdo si troufne odhadnout, čeho všeho se od propojených měst, moří, kuřat a stavení dočkáme ještě za našeho života. Každopádně příležitostí zde máme pro vývojáře skutečně mnoho, jen je SPRÁVNĚ využít. Nebo se s jejich existencí pro začátek alespoň smířit...
 
K vybraným otázkám internetu věcí se budeme na HW serveru v lednu opakovaně vracet.

 

 

Hodnocení článku: