Jste zde

Nevymýšlejte vymyšlené. Přes 80 milionů inovativních nápadů volně k využití

„Teď, teď tu byl!“ Vyvarujte se cimrmanovského neúspěchu a čerpejte technické informace a inspiraci z dnes volně a snadno dostupných zdrojů.
Češi nedostatečně využívají volně dostupné databáze patentů, která obsahuje přes 80 milionů legálně a zdarma využitelných nápadů. Jak ušetřit čas i peníze a nevymýšlet vymyšlené radí Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV) v rámci kampaně Patentuj!
 
„Více než detektivní kancelář prozradí o záměrech konkurence veřejné zdroje V databázi zveřejněných technických řešení, která je přístupná zdarma, můžete sledovat, co konkurence chystá, o jaké patenty žádá, kam její výzkum a vývoj směřuje. Stačí chvilka hledání v patentové databázi.“ (www.patentuj.cz)
 

Více než prodej hmotných produktů

  • „I malé firmy mohou uspět ve velkém světě, přestože velkým korporacím nemohou konkurovat objemem kapitálu. Díru do světa mohou udělat svými mozky a optimálním využitím možností, které skýtá systém ochrany průmyslového vlastnictví. Pokud přijdete s novými, inovativními produkty a technologiemi, konkurenti vás nezřídka sami osloví a začnou nabízet spolupráci! Velkým korporacím se často vyplatí koupit hotové nápady, než jít do rizika výzkumu a vývoje.“ (www.patentuj.cz)
„Není snad chytré inspirovat se hotovými řešeními konkurence, z nichž většina je na území České republiky volně k využití?“ ptá se Josef Kratochvíl, předseda ÚPV, a dodává: „Jediná správná strategie je začít výzkum či vývoj tam, kde konkurent či kolega skončil, kam došel na špičkové úrovni lidského poznání.“
 
Velkou většinu ze zveřejněných technických řešení lze na území většiny států světa bezplatně využít a učinit odrazovým můstkem pro vlastní vývoj a vlastní špičková technická řešení, která si až následně může člověk zkusit patentovat pro sebe. „Mnoho lidí netuší, že existuje patentová databáze, která je k dispozici zadarmo. I zaučený laik ji může použít k vyhledání špičkových řešení, na kterých pak založí vlastní snažení a tím snáze dosáhne na absolutní světovou špičku s potenciálem získání patentové ochrany a tržního úspěchu“, vysvětluje Kratochvíl.
 
Pro inspiraci je nejsnadněji a zdarma dostupná celosvětová databáze ESPACENET (www.espacenet.com), provozovaná Evropským patentovým úřadem. Ta nabízí detailně propracovaná technická řešení, často včetně výkresové dokumentace. K dnešnímu dni jich je přes 80 milionů.
 
Úřad zdůrazňuje, že právě a jedině ve zveřejněných patentových přihláškách a zveřejněných patentech lze nejsnáze a nejúplněji zjistit „světový stav techniky“. Jen s jeho dobrou znalostí je možné se vyvarovat plýtvání časem a prostředky na výzkum, vývoj a inovace. Inspirovat se samozřejmě mohou i firmy, které nemohou nebo nechtějí investovat do vlastního výzkumu a vývoje. Databáze může pomoci odhalit též mezery na trhu či implementovat inovativní řešení do stávajícího byznys plánu.
 
 

Download a odkazy:

 
 
Hodnocení článku: