Jste zde

Svítí, měří, informuje. smartPRO je chytrý zásahový oblek

Jeho výbavu tvoří senzory, aktivní osvětlení, alarm a také řídicí jednotka. Bezpečnost prostředí, ve kterém hasič zasahuje, systém nepřetržitě monitoruje a vyhodnocuje.
V praxi to pak znamená vnější i vnitřní teplotu, vnější i vnitřní vlhkost, přítomnost toxických plynů, ale i pozici těla, fyziologické funkce a lokalizaci hasiče uvnitř budov, kde není k dispozici GPS signál. Pro monitorování polohy hasiče jsou využity pohybové senzory jako akcelerometr, gyroskop a magnetometr, které jsou umístěny na jeho botě. Systém lokalizace je řešen v úzké spolupráci s italskou firmou Dune. Chytrá rukavice navíc dokáže měřit i teplotu vzdálených předmětů.
 
 

 

Na všech dvacet prstů

 
Představení další vývojové generace chytrého zásahového oděvu, rukavice a bot proběhlo tento týden v Plzni. Hasiči na parkovišti před elektrotechnickou fakultou založili cvičný požár, při němž následně testovali jednotlivé funkce nové výbavy.
 
Ochranné oděvy vyvinuli výzkumníci z Regionálního inovačního centra elektrotechniky RICE Fakulty elektrotechnické ZČU v rámci společného projektu se společnostmi VOCHOC, Holík International, Elitronic a Applycon. Prezentace se rovněž zúčastnili členové hodnoticí komise tendru Smart a Fire z Belgie, která vybírá dodavatele zásahových oděvů zejména pro belgické hasiče.
 
 
Výzkumné centrum RICE se do tendru přihlásilo na podzim roku 2014, úspěšně prošlo dvěma koly výběrového řízení a postoupilo mezi tři nejlepší uchazeče. Tendr na dodání zásahových oděvů pro belgické hasiče již přitom běží třetím rokem a o postupu do závěrečného kola by se tak mohli výzkumníci dozvědět někdy v polovině roku.
 
 
www.zcu.cz, fotografie: Ondřej Veselý
 

 

Hodnocení článku: