Jste zde

Watson pečuje o pacienty. Místo léků polyká hromady zpráv

Společnost IBM spolu s firmou WellPoint, Inc. a americkým centrem pro léčbu rakoviny Sloan-Kettering Cancer Center zaznamenala průlom ve využití kognitivní počítačové technologie v medicíně s využitím systému Watson, který se před dvěma lety proslavil výhrou ve vědomostním kvízu Jeopardy!
Více než jeden rok strávili lékaři a technologičtí experti „učením“ Watsona, jak zpracovat, analyzovat a interpretovat význam komplexních klinických informací s využitím zpracování přirozeného jazyka.
 
 
Watson do této chvíle „spolykal“ více než 600 tisíc lékařských zpráv a dva miliony stran textu ze 42 medicínských publikací a lékařských testů z oboru onkologie. Systém dokáže projít 1,5 milionů záznamů pacientů za desítky let léčby rakoviny a poskytnout lékařům možnosti léčby na základě důkazů v řádu vteřin.
 

 
Studie naznačují, že zdravotní péče je dnes natolik komplexní, že jeden z pěti pacientů je diagnostikován nedostatečně nebo dokonce i špatně. Tyto statistiky, společně s explozí dat, kdy se lékařské informace každých pět let zdvojnásobí, tak potvrzují dosud nevídanou příležitost k vývoji nové generace kognitivních počítačových systémů.
 
 
Zdroj: IBM
 
Hodnocení článku: 

Komentáře

centralni mozek lidstva