Jste zde

Vishay přináší revoluci v optickém snímání s VCNT2030

VCNT2030 obsahuje laser s vertikální dutinou (VCSEL) a křemíkový fototranzistor v miniaturním pouzdře o rozměrech 1,85 x 1,2 x 0,6 mm. Díky tomu se dosáhlo vysoké odolnosti vůči okolním vlivům jako je například vnější osvětlení a spolehlivě plní funkci přiblížení i když je schován za krycím sklem o tloušťce až 2 mm..

Senzory pro použití jako dotyková optická tlačítka jsou obvykle umístěny pod IR propustnými kryty, a proto velikost pozorovacího otvoru musí být co nejmenší. Kromě toho musí senzor zabírat co nejméně místa, aby se umožnilo umístění více tlačítek vedle sebe. Tyto požadavky s přehledem splňuje VCNT2030, který se vyznačuje velmi nízkou spotřebou energie. Budící proud VCSEL se pohybuje okolo 8 mA. V porovnání s běžnými IR vysílači, které mají budící proud okolo 20 mA, je to výrazná úspora. Vlnová délka emitoru je 940 nm a typický výstupní proud je 2,5 mA.

VCNT2030 je velmi odolný vůči vnějšímu rušení jako je sluneční světlo a běžné světelné zdroje. Dalším faktorem, který ovlivňuje spolehlivost detekce jsou odrazy od okolní clony, nečistoty, vody, vlhkosti či škrábance na krytu. Tyto odrazy způsobují tzv. ofsetový „fotoproud“, který se sčítá se signálem přiblížení (proximity) k celkové amplitudě výstupního signálu. Pokud se s tímto jevem ve fázi návrhu neuvažuje, šumový signál může dosáhnout amplitudy, která překročí předdefinovaný práh a způsobí falešné detekce. Proto by měl být snímač navržen tak, aby minimalizovat takové vlivy prostředí, aby byl zachován dostatečná poměr signálu k šumu.

Úzký vyzařovací úhel VCSEL výrazně snižuje offset způsobený znečištěným krytem, proto je vhodný pro průmyslové aplikace, kde se často ovládají stroje v rukavicích. Ovládací panely v průmyslovém prostředí musí být robustní. VCNT2030 je schopen detekce i pod 2 mm tlustým IR propustným polykarbonátovým krytem.

Typické zapojení:

Vlastnosti VCNT2030:

  • Typ detektoru: fototranzistor
  • SMD pouzdro o rozměrech 1,85 x 1,2 x 0,6 mm
  • Vlnová délka zářiče: 940 nm
  • Úroveň citlivosti na vlhkost (MSL): 3
  • Napájecí napětí VCSEL: 5 V
  • Budící proud VCSEL: 8 mA
  • Teplotní rozsah: -40 °C až 85 °C

Více informací naleznete na https://www.vishay.com/en/product/80223/

Hodnocení článku: