Jste zde

Víte, jak se japonsky řekne relé? … FUJITSU

FUN but REAL: Tak, jako mají řečtí bohové trvalé bydliště na hoře Olymp, tak japonští bohové přebývají na hoře Fuji. A když se tedy naše relé jmenují Fujitsu, tak to není náhoda.

Ano, připouštíme, že ta relé nejsou božská (vyrábějí je šikovní Japonci, resp. jejich ještě šikovnější stroje), ale určitě jsou boží… 
Japonská preciznost je legendární a nám nezbývá nic jiného, než ji potvrdit. Ani netušíme, jak se řekne japonsky “reklamace”, dokonce si myslíme, že Japonci takové slovo ani nemají.

Stalo se nám, že při první objednávce po podepsání smlouvy (ve které jsme zakotvili, že připouštíme maximálně 0,1% vadných relé v zásilce) nám Japonci poslali ke každé tisícovce relé i jedno vadné zdarma - prý tak, jak jsme si přáli. Pokud si myslíte, že je to vtip, tak vtipem se to stalo až po té naší objednávce. : )
Je zarážející, že relé bylo vynalezeno mnohem dříve (všeobecně se datuje roku 1835), než byl zaveden elektrický proud do centrály Fujitsu:
Shiodome City Center
1-5-2 Higashi-Shimbashi,  Tokyo

V té době v Japonsku kulminovala politika národní izolace, včetně zákazu cest Japonců za hranice a zákazu dovozu cizích knih (včetně katalogových listů amerických i německých relé). 
V roce 1853 přinutil pod hrozbou dělostřelby americký komodor Matthew Perry japonskou vládu otevřít několik přístavů zahraničním lodím. Tento incident značně oslabil autoritu vlády a vedl k jejímu postupnému pádu. Novým císařem se stal Macuhita. Ukončil 200 letou izolaci Japonska a zavedl sérii reforem, díky kterým se Japonsko stalo moderním státem.

Současně ze západu povolal odborníky, kteří měli za úkol vytvořit či inovovat železnice, průmysl, armádu, loďstvo a architekturu. Ti s sebou přivezli i vzpomínané katalogové listy. Když je Japonci uviděli, řekli si - my uděláme lepší relé. Jak řekli, tak i udělali.

Když už hovoříme o Japoncích z Fujitsu, měli jste je vidět minulý rok. To oslavovali sté (slovem 100.) výročí výroby relátek. Ti tedy vypadali! Jako by nic. Jen práce a práce. Prý: já si nedám, mně nechutná,… protože kvalita a podobné řeči… Říkali jsme jim, vaše škoda, mohli jste se trochu odreagovat, ale pro nás je to jen dobře - zase budeme mít jen kvalitní relé.

V tom památném souboji Tesla versus Edison byli Japonci z Fujitsu na straně Edisona a zůstali tam dodnes. Vyrábějí prakticky jen relé s cívkami na stejnosměrný proud a navíc v posledních letech investují mnoho do vývoje relé pro spínání velkých stejnosměrných proudů, resp. velkých stejnosměrných napětí - vhodných především do fotovoltaických solárních elektráren. Např. FTR-K3-PV

Další doménou stejnosměrného proudu jsou auta. (Střídavý benzín je přece blbost.) I tu Fujitsu exceluje. Široká nabídka relé do plošných spojů pro elektrické ovládání oken, zámků, stěračů, sedadel atd. série FTR-Px má široký rozsah teplot - od krutých mrazů až po nesnesitelná horka s proudy od 25 až po 45A.

Dalším místem, kde dominuje stejnosměrné napětí, je telekomunikační ústředna, tady už ale Fujitsu neexceluje, tady je přímo císařem. V neposlední řadě i v oblasti spínání větších proudů - někde v rozmezí mezi 8A až 16A si Fujitsu vede výborně. Tady jsme pyšní na naše stálice JS resp. FTR-Kx.

Přesvědčte se i Vy na vlastní kůži nebo raději na vlastní DPS o japonské preciznosti.

Pokud se zajímáte o další produkty značky FUJITSU nebo se Vám náš článek líbil, neváhejte nás kontaktovat na adrese info@soselectronic.cz 

Download a odkazy:

Hodnocení článku: