Jste zde

Čistější auta, více čistoty i pro posluchače. Zesilovače TDA7802 pracují ve třídě SB-I

IO TDA7802 od STMicroelectronics je prvním výkonovým audio zesilovačem, kompatibilním se systémy start/stop, používanými v automobilovém průmyslu, který spojuje výhody číslicového vstupu s jednoduchostí a zvýšenou účinností zesilovačů třídy SB-I.
Obvody
 
TDA7802,
  • High efficiency digital input quad power amplifier with built-in diagnostics features, ’start stop’ compatible,
 
rozšiřují rodinu produktů „green power“ od ST. Navrženy byly s ohledem na moderní technologie pro „čistější“ auta, jako je systém start/stop (micro-hybrid), který by měl zhášením motoru, například na křižovatkách, snižovat množství vypouštěných emisí.
 
 
Činnost výkonového zesilovače nedozná potíží a to ani v případě poklesu napájecího napětí, způsobeného opakováným spouštěním motoru – „hrát“ bude ještě při 6 V. Jeho číslicový vstup se propojí přímo s digitálním sound – procesorem, takže lze ušetřit D/A převodník včetně součástek pro realizaci dolnopropustného filtru. Kromě menších rozměrů a také ceny daného řešení můžeme tímto způsobem dosáhnout čistějšího přednesu a méně problematické vzájemné spuluexistence s dalšími zařízeními, typicky pak mobilním telefonem.

 
Analogový zesilovač pracující ve třídě SB-I (SB – Single-ended Bridge, SB-I – SB Improved) může vykazovat až o 50 % menší tepelné ztráty, než je tomu v případě klasické třídy AB, takže se „spokojí“ s menšími chladiči, případně při zachování stejného výkonového limitu ještě umožní realizovat dodatečné funkce. A jsou to právě teplotní charakteristiky, které z obvodů TDA7802 činí jednoduchou alternativu pro případ, že z různých důvodů nebudeme moci využít koncové stupně, pracující ve třídě D.
 
 
Do reproduktorů (4 Ω) je schopen zesilovač dodat 4x 50 W, bude však schopen budit i tak nízké zátěže, jako je 1 Ω. Nelze nezmínit ani šumové vlastnosti – odstup SNR zde dosahuje 115 dB, dynamický rozsah pak více než 110 dB. Vestavěná diagnostika chrání před zkratem a řeší též otázku přerušeného spojení s reproduktorem.
 
 
 

Cena a dostupnost:

 
Obvody TDA7802 jsou již nyní dostupné v pouzdrech typu PowerSO36 nebo Flexiwatt27 – lze tak využít jak povrchovou montáž, tak též vrtané otvory. Při odběru nad 1 000 ks zaplatíme od $7.00.
 

 

Download a odkazy:

 

 

Hodnocení článku: