Jste zde

S krokovými relé Finder 26 ušetříte energii i instalační materiál

Kompaktní instalační relé Finder série 26 šetří energii podobně jako relé bistabilní, pracují ale i na AC napětí.
Kroková relé mohou zároveň efektivně ovládat osvětlení nebo i jiná zařízení a výrazně zjednodušují zapojení. Pokud znáte bistabilní relé pak víte, že prvek dokáže udržet svůj stav (On/Off) i bez napájení. Krokové relé, které bychom Vám chtěli tentokrát představit, je mechanicky výrazně odlišné od bistabilních relé, má však také tuto energeticky výhodnou vlastnost, tj. zachování On/Off stavu i bez napájení.
 
 
Krokové relé je obyčejně dostupné v AC verzi (pro napájení střídavým proudem) a bude velmi snadno ovladatelné jediným tlačítkem. Celý vtip spočívá v tom, že řídicí cívka mechanicky posouvá mechanismus kontaktů v různých sekvencích. Každé sepnutí relé (přivedení napájení na cívku) posune mechanismus o jeden „krok“ dopředu. V nejjednodušším případě vypadá sekvence jako On/Off/On... Může to však být i jinak, jak ostatně vidíme na přiloženém obrázku.
 
 
Kroková relé se podle všeho nejčastěji používají pro spínání osvětlení. To umožňuje fakt, že jednoduchá tlačítka, která ovládají cívku, se zapojují paralelně.
 
 
Ve výsledku se tak výrazně zjednodušuje zapojení a pro ovládání jednoho nebo dvou světelných obvodů z více míst postačí vést pouze dva vodiče (navíc jen s malým průřezem cca 0,5 mm2). Druhá úspora spočívá v prakticky nulové spotřebě samotného relé, neboť energie je potřebná pouze na změnu stavu součástky.
 

Krokové relé Finder 26 zdarma!

Řada Finder 26 je řešena jako „malá krabička“, kterou lze umístit na panel nebo například i pod omítku - do běžné plastové instalační krabice. Na skladě má distributor, společnost SOS electronic, typ 26.02.8.230.0000, což je dvoupólové (10 A) relé s cívkou na 230 Vac, se sekvencí On/Off. Na objednávku jsou dostupné i verze s cívkami na 12/24/48/110 Vac a rovněž moduly pro použití na 12/24 Vdc, jakož i pro použití s podsvícenými tlačítky.

Detailní informace a přehlednou tabulku o možnostech použití jednotlivých typů Vám poskytne katalogový list Finder 26. Užitečné příklady použití těchto i jiných spínacích prvků Finder v praxi najdete v dokumentu Finder - The Electrician´s guide.

V případě zájmu o jakékoliv relé Finder pište na info@soselectronic.cz. POZOR: pro velký zájem jsou již první kusy vyprodány. Již příští týden (KT04) však budou skladem další.
 
 

Základní přednosti a výhody:

 
  • 10 A krokové relé, schopné výrazně zjednodušit instalaci
  • extrémní úspora energie (spotřeba pouze při změně stavu relé)
  • ovládání pomocí jediného tlačítka
  • AC cívka 12/24/48/110 nebo 230 V
  • možnost použití i na DC napětí (s přídavným modulem)
  • malé rozměry, snadná instalace
 
 

Download a odkazy:

 

 

Hodnocení článku: