Jste zde

Vícepólová průmyslová relé Finder dávají více možností

Spínání třífázových motorů nebo realizace sofistikované elektroinstalace je s průmyslovými relé Finder hračkou.
Jak víme, relé je velmi univerzální součástka, se kterou můžeme realizovat i různá „sekvenční“ zapojení, kdy např. sepnutím jednoho relé zapneme koncová zařízení a současně též umožníme (nebo znemožníme) sepnutí dalšího relé. Častým požadavkem v takových případech je, aby relé mělo dostatečný počet pólů. Většina takových „logických“ zapojení se dá realizovat i s běžnými relé s 1-2 póly, ovšem ne vždy se to vyplatí a samozřejmě přináší to i další náklady na napájení a ochranu logických obvodů.
 
 
Ať už pomýšlíme na konstrukci komplexnějších zapojení nebo na spínání 3fázových spotřebičů, budou se nám pro tyto případy hodit průmyslová relé Finder série „55“ a „60“:

Finder 55
 • miniaturní průmyslové relé do DPS nebo patice, 2-4 póly, 7-10 A (spínaný proud až 20 A), 250/400 VAC

Finder 60
 • robustnější průmyslové relé do patice, 2-3 póly, 10 A (spínaný proud až 20 A), 250/400 VAC

 
V sérii 55 najdeme typy, které lze pájet přímo do DPS (bez patice), nebo vložit do některé z mnoha patic (do DPS, s pájecími vývody a na DIN lištu). Typy série 60 je potřebné vložit do patice (do DPS, s pájecími vývody nebo na DIN lištu). Pro případný servis je pochopitelně výhodnější použít patici. K paticím je možné použít plastovou nebo kovovou sponu. Výhodou je, že existuje např. i patice 94.94.3 s bezpečnostním oddělením vstupní a výstupní části. Podobně jako u většiny typů Finder je možné patice doplnit volitelnými ochrannými a indikačními obvody.
 
Společným znakem mnoha relé série „55“ a „60“ je též integrovaná testovací páčka se dvěma funkcemi:
 
 • stlačením páčky můžeme mechanicky sepnout kontakty a tak vyzkoušet činnost relé,
 • pootočením páčky lze relé trvale sepnout.

Vrácením páčky do původní polohy funguje relé beze změny - pouze na základě ovládacího proudu cívkou. Relé jsou dostupná pro DC (6-220 V) i AC (6-240 V) napětí v širokém rozsahu hodnot. K dispozici je též verze s pozlacenými kontakty pro spínání velmi malých proudů. Velmi užitečná může být v mnoha případech i indikace sepnutí - pokud je relé sepnuto, je v malém okénku vedle ovládací páčky vidět oranžový pásek.
 
U distributora, společnosti SOS electronic, najdete skladem 3-4pólové typy s cívkou na 230 VAC, 24 VAC, 12 VDC a 24 VDC. Zajímavou alternativou se stává možnost sériového řazení kontaktů u těchto vícepólových relé, čímž získáme možnost spínat / vypínat podstatně vyšší DC napětí. Dostupné jsou i mnohé další verze a bohaté příslušenství, o čemž Vám dají nejlepší představu katalogové listy Finder 55 a Finder 60. Inspiraci pro různé využití relé pak naleznete v dokumentech Finder electrician´s guide (19 MB) a Finder applications.
 

V případě zájmu o jakýkoliv produkt Finder pište na info@soselectronic.cz.
 

 

Základní vlastnosti a výhody:

 
 • průmyslová relé (2-4 póly)
 • do patice i do DPS
 • 10 A (20 A) / 250 (400) VAC
 • cívky DC i AC 6-240 V
 • možnost mechanické kontroly sepnutí relé a aretace
 • několik typů patic na DIN lištu i do DPS
 • bohaté příslušenství

 

 

Download a odkazy:

 

 

Hodnocení článku: