Jste zde

Wi-Fi HaLow – skutečná alternativa LoRaWAN, Zigbee, Bluetooth LE i NB-IoT

Wi-Fi HaLow představuje možnost připojení s nízkou spotřebou, která na rozdíl od klasických Wi-Fi Wi-Fi nabízí větší dosah přibližně 1 km. To otevírá řadu případů použití IoT, zejména pro nasazení v malých kampusech, jako jsou akademické a výzkumné instituce, průmyslové areály a kanceláře.

Wi-Fi HaLow je odbočkou vývoje standardu Wi-Fi. Zatímco klasické IT obory sledují nárůst přenosové rychlosti a kapacity pásma u Wi-Fi 6E, Wi-Fi 7 až po WiGig, Wi-Fi HaLow nabízí možnost relativně pomalého připojení s nízkou spotřebou ale také s dosahem až 1 km. To otevírá řadu možností použití v IoT projektech pro akademické a výzkumné instituce, průmyslové areály a kanceláře, ale i pěstitelské komplexy. Zároveň se tak stává alternativou pro řadu dalších standardů, jako je LoRaWAN, Zigbee, Bluetooth Low Energy a dokonce i služby mobilních sítí NB-IoT. Toho si všímá také Quectel na svém blogu, kde představuje jeho možnosti i nabízený modul.

 

Zdroj: Wi-Fi Alliance

Wi-Fi HaLow pracuje ve spektru pod 1 GHz, což zajišťuje relativně  dobrý průnik signálu přes zdi a jiné překážky. Nízká energetická náročnost technologie umožňuje, aby zařízení Wi-Fi HaLow byla napájena bateriemi – kapacita knoflíkové baterie by zařízení měla stačit několik měsíců až jednotky let. Podstatnou výhodou je, že z architektura sítě je standardizována s Wi-Fi a nepotřebuje tak další brány nebo rozbočovače pro překlad protokolů do standardního IP. Využití standardního protokolu je oproti různým LPWAN a IoT standardům podstatnou výhodou. Samotný ekosystém Wi-Fi totiž vedle vysokého dosahu nabízí u Wi-Fi HaLow několik režimů úspory energie zařízení a nejnovější zabezpečení Wi-Fi. Samozřejmostí je podpora dalších vlastností Wi-Fi, jako je interoperabilita zařízení různých dodavatelů a snadné nastavení bez interferencí se stávajícími Wi-Fi sítěmi.

Pokud jde o datovou rychlost, v ideálním a výkonném režimu dosahuje až 78 Mb/s na kratší vzdálenosti a  150 Kbps až na 1 km. I tato přenosová rychlost je dostatečná pro streamování videa po síti, čímž se HaLow odlišuje od LoRa, Sigfox a NB-IoT. Nepůjde samozřejmě o HD video s vysokým fps, ale pro dohledové a monitorovací aplikace je i tato kvalita dostačující.

Zdroj: Wi-Fi Alliance

Protokol pro Wi-Fi HaLow zavádí vylepšené režimy spánku, jako je cílový čas probuzení a okno omezeného přístupu, takže zařízení mohou šetřit energii ve sleep módu, kdy nijak nereagují na   síťový provoz, který se jich netýká. Srovnávací studie IMEC publikovaná Wi-Fi Alliance odhalila, že životnost baterie pro zařízení Wi-Fi HaLow používající 500mAh baterie v desetiminutových přenosových intervalech může být 3,15 roku, což výrazně převyšuje životnost jiných technologií LPWAN (Low Power Wide Area Network).

Tento atribut v kombinaci s delším dosahem a relativně vysokým výkonem činí z Wi-Fi HaLow přesvědčivou volbu pro řadu aplikací, včetně kamerových systémů pro monitoring venkovních a vnitřních prostor.

Nejjednodušší cestou pro vývoj je začít s moduly, jako je GH100M od Quectelu.  Ten odpovídá standardu IEEE 802.11ah. Pracuje v pásmech 850–950 MHz s šířkou kanálu 1/2/4/8 MHz a nabízí maximální výstupní výkon 21 dBm a teoretickou maximální přenosovou rychlost 32,5 Mb/s.

Pouzdro LGA zajišťuje snadné začlenění modulu do aplikací s omezenou velikostí a poskytuje spolehlivou konektivitu. Pokročilý balíček umožňuje splnit přísné požadavky na náklady a efektivitu automatizované výroby ve velkém měřítku. Díky ultrakompaktním rozměrům 13,0 mm × 13,0 mm × 2,2 mm FGH100M optimalizuje a efektivně snižuje velikost koncového produktu a náklady na design a plně splňuje požadavky aplikací citlivých na velikost.

https://www.wi-fi.org/discover-wi-fi/wi-fi-certified-halow 
https://www.quectel.com/what-is-wi-fi-halow-iot
https://www.quectel.com/product/wi-fi-halow-fgh100m

Hodnocení článku: