Jste zde

Nosím, nosíš, nosíme. Nová platforma pro Wearables již v březnu

WaRP neboli Wearables Reference Platform, to je výsledek spojení Freescale s dalšími, více než dvěma desítkami společností. Zapomeňte na licenční poplatky i problematické vývojové nástroje. Společně s komunitou zde totiž skloňujeme ono kouzelné „open source“.
V současné době se venku aktivně testuje přes 40 beta modulů, sbírá zpětná vazba a dolaďuje celý systém. Pokud vše půjde podle plánu, začnou se první kousky vyrábět již na sklonku tohoto měsíce. Mezi vývojáře, kteří svůj zájem projeví tzv. „předobjednávkou“, by se tak mohly dostat již zanedlouho.
 
 
 

Dvě desky, dva ARMy

 
Hybridní architektura WaRP svým modulárním pojetím cílí na čtyři klíčové oblasti nositelné elektroniky, tj. výdrž při napájení z baterie, nezbytná (bezdrátová) propojitelnost, miniaturní provedení a konečně též použitelnost – dohromady musí vše dávat smysl.
 
 
Pod jakou platformu se tedy tvůrci podepsali? Základní myšlenka vychází z hlavní desky a jakéhosi „vzorového“ zásuvného modulu s možností přidávat další vhodné „daughtercard“, přesně dle konkrétní situace. Modularita je jasná, teď ještě ona hybridní architektura. Tvoří ji aplikační procesor i.MX 6SoloLite coby jádro celé platformy (Cortex-A9, až 1 GHz, Android 4.3 a podpora displejů LCD / E Ink®), situované na základní desku, společně s druhotným mikrokontrolérem, MCU Kinetis KL16, osazeným na dceřiné kartě – zde máme kromě HUBu pro senzory řešeno též sympatické bezdrátové nabíjení. Oficiální zdroje se dušují, že veškeré součástky byly pečlivě voleny tak, aby zůstaly malé, laciné a především výkonově střídmé.
 
 
Sečteno a podtrženo, vedle stěžejního procesoru i.MX 6SoloLite a MCU Kinetis KL16 – obojí od Freescale, systém dále stojí na dvojici senzorů stejného výrobce, MMA9553 a FXOS8700CQ pro funkce krokoměru nebo též orientaci v terénu, obvodu řízení napájení Maxim MAX77696, Murata přidává svůj bezdrátový modul LBEH17YSHC pro rozhraní Wi-Fi (802.11 b/g/n) a Bluetooth (4.0 Bluetooth Smart + EDR) a zapomenout pochopitelně nesmíme ani na vícečipové pouzdro s paměťmi LP-DDR2 a eMMC od Micronu.
 
 
Jak jsme již předeslali v úvodu, hardware a také softwarová část jsou řešeny ve stylu Open Source. Kit WaRP (Wearables Reference Platform) by pak měl obsahovat hlavní desku, zásuvnou dceřinou desku pro sensor HUB a bezdrátové nabíjení, baterii a konečně též modul dotykového displeje. Více informací získáte z přehledového dokumentu Freescale (ke stažení dole pod článkem) nebo rovnou na stránkách www.warpboard.org. První objednávky pak učiníte na BoardZoo.com.
 
Jen pozor, pokud budete hledat něco více k napájecím obvodům MAX77696 přímo na stránkách výrobce, dostane se Vám pouze strohého vysvětlení „No results found“. A o mnoho vstřícnější nebudou ani lidé v Severní Americe – potřebují totiž získat „a better understanding of your application, volume, schedule, and project details before sharing more info on MAX77696“. Tak si opět a zas pomůžeme sami...
 
 

Freescale v Texasu

 
Do startu letošního ročníku maratónu v americkém Austinu zbývá několik posledních dní – vše totiž vypukne již 15. února 2015. Krásná příležitost nejen pro běžce samotné, ale také jejich nositelné pomocníky. Ve stejném hlavním městě státu TX kromě toho sídlí i společnost Freescale. Byla by proto velká škoda, nebýt zde vidět!
 
U tvůrce polovodičů se při této příležitosti dotazovali zhruba pěti stovek závodníků a během přípravy na náročný závod zkoumali jejich vztah k moderním Wearables. Co se zjistilo? Z 500 oslovených používá nositelnou elektroniku při tréninku celých 74 % sportovců. Mnohem zajímavější však bylo odhalení vztahu, který si člověk se svým zařízením dokázal vytvořit. Hned 88 % z nich totiž přiznalo, že se z hlediska motivace spoléhají právě na svá zařízení (a ne na živého trenéra) a 78 % je takto přesvědčeno i o své konkurenční výhodě. Další „závislou“ skupinu zákazníků netřeba dále představovat, výstižně to za nás učinila již infografika.
 
Ovšem pozor, v honu na zákazníka navrhuje řada výrobců nositelnou elektroniku se stále větším počtem senzorů a hromadou dalších vlastností, díky kterým toho chytré produkty předvedou pochopitelně více. A právě v tom spočívá i problém, kdy si lidského nositele, navzdory širokému spektru funkcí, nedokážeme přesto udržet.
 
 
Dokládá to i nedávná studie, podle které třetina zákazníků odloží své Wearables již po jednom roce. Třeba je to záměr výrobce, jak i příští sezónu vydělat na ještě chytřejších, leč stále hůře viditelnějších přístrojích. Problém však může být i někde úplně jinde a bude se týkat právě aplikací, které by zde měly běžet společně s běžcem. Budoucnost tak bude v tomto segmentu ještě hodně závislá na práci softwarových vývojářů a jejich přičinění. Skutečná hodnota nositelného totiž spočine právě v jejich nulách a jedničkách!
 
Další inspiraci k vývoji nositelné elektroniky načerpáte třeba na stránkách www.freescale.com/wearables.
 
 
Připraveno s využitím materiálů dostupných na www.freescale.com a www.warpboard.org. Fotografie desky: BoardZoo.com
 
 
Přílohy: 
Hodnocení článku: