Jste zde

ZigBee a Bluetooth LE – silná kombinace pro chytré domy i průmysl

Jeden protokol pro LAN, druhý pro PAN. Oba mají podobné využití pro domácí automatizaci, spotřební elektroniku nebo oblast smart energy. Co nabídne jejich propojení?

 

Kombinace různých protokolů a síťových standardů často slouží jako záložní spojení, kdy je jedna služba v popředí a druhá čeká na svou příležitost při nedostupnosti té první. V jiných případech se oba síťové standardy doplňují a těží z toho, že jeden umí něco, co druhý ne. To samé platí pro ZigBee a Bluetooth Low Energy (BLE).

Jeden čip stačí

I když oba standardy používají různá frekvenční pásma, Bluetooth 2,4 MHz a ZigBee 868 MHz pro Evropu, mají hodně společného. Podobné použití a topologie Mesh vyžadují příbuzný komunikační protokol. V čem se tedy liší, kromě dosahu, který určuje pásmo a vysílací výkon? Bluetooth má navrch v rozšíření a přímé integraci do mobilních zařízení v kategorii spotřební elektroniky. Dá se říci, že je integrován s dominujícími OS Android, iOS i Windows. ZigBee má oproti tomu delší dosah a silnou pozici v technologickém sektoru.

Právě tato vlastnost nabízí synergii v sektoru domácí automatizace. Zatímco technologický back-end v podobě zabezpečovací techniky, řízení klimatizace či svítidel komunikuje na standardu ZigBee, uživatelské aplikace front-endu mohou komunikovat přes Bluetooth/BLE. Tato integrace umožní výrobcům, kteří se dosud orientují na ZigBee snadno propojit uživatelské aplikace na mobilních zařízeních se systémy, které dosud uživatelsky přívětivé být nemusely nebo záměrně nebyly.

Podobná úvaha vedla Silicon Labs k vývoji dynamického multiprotokolárního software pro SoC Wireless Gecko, který jsme představili v článku All in One i jednoúčelové čipy, na kterých postavíte IoT. Software umožňuje současný provoz obou protokolů na jediném čipu. Výhody z hlediska designu zařízení a modulů jsou předvídatelné. Menší rozměry modulů i zařízení, počet součástek klesne skoro k polovině oproti vícečipové architektuře.

Průmysl vytěží víc než smart home

Aplikační výhody lze rozdělit do několika úrovní. Na první místě se stručně zmíníme o radosti uživatele se smartphonem, který si rozsvítí světlo telefonem. To je bezesporu největší tahák pro výrobce spotřební elektroniky, technicky ale nejméně zajímavý.

Pro odborníka lze přínos vidět v tom, že infrastrukturní zařízení bude možné řídit a updatovat přes internet nebo smartphone. Tato oblast má velký potenciál, jak ukazuje příklad Schneider Electric. Aplikace na mobilním zařízení pracuje jako servisní nástroj pro techniky a umožňuje tak snadno konfigurovat zařízení bez přímého přístupu. Diagnostika svítidla nebo jednotky klimatizace, zavěšené v patnáctimetrové výšce nad podlahou je díky tomu reálně rychlejší, levnější i bezpečnější.

BLE se etabluje také v logistických systémech pro indoor lokalizaci zboží či přepravních jednotek. Úspora, dosažitelná tím, že lokalizaci lze provádět například prostřednictvím všech svítidel v halách, řízených přes ZigBee a obsahujících (nyní již virtuální) Bluetooth beacon může být výrazná, stejně jako výhoda takového pokrytí prostoru.

Pro vývojáře

Silicon Labs tento software pro dynamický multiprotokol staví na RF přepínacím systému s OS Micrium. Z čipů rodiny Gecko se plná spolupráce Bluetooth + ZigBee objeví nejdříve v řadě Mighty-Gecko, která kromě toho podporuje také protokoly Thread nebo proprietární 2,4 MHz a sub-GHz. SDK je dostupný v rámci Simplicity Studio.

https://www.silabs.com/products/wireless/multiprotocol-connectivity/dynamic-multiprotocol-introduction

Hodnocení článku: