Jste zde

SHT25: vlhkost a teplota precizně v každém ročním období

Vlhkost dokáží měřit různá čidla. Senzory SHT od společnosti Sensirion ale navíc přidávají řadu benefitů.
Pokud máme být přesní, slovo „senzory“ v tomto případě ani není vhodný výraz. Prvky série SHT totiž na jednom čipu obsahují senzor vlhkosti a teploty, precizní napájení, nízkošumový lineární zesilovač, A/D převodník a sériový převodník, představují tudíž hotové „zařízení“. Navíc jsou kalibrovány, takže k získání přesné hodnoty je třeba pouze vyčíst údaje přes sériové rozhraní. V případě série SHT2x je to standardní, snadno implementovatelné rozhraní I2C.
 

Senzory Sensirion série SHT2x byly detailněji představeny v článku Nové senzory Sensirion Vám zaberou pouze 3x3 mm na DPS!, distributor proto nyní přinesl několik tipů pro zjednodušení vývoje.
 

Získejte vzorky senzorů SHT a vývojový kit EK-H5 zdarma

 • Nabízíme Vám možnost zdarma získat vzorky senzorů a vývojový kit EK-H5 s připojením přes USB, umožňující pohodlné otestování senzorů SHT. Stačí jen stručně popsat aplikaci, ve které byste chtěli tyto senzory použít.
 • Po vzájemné konzultaci pak distributor všem zájemcům pošle vzorky senzorů a navíc již 20. září 2013 vylosuje jednoho výherce vývojového kitu EK-H5.
Oblast relativní vlhkosti a fyziky vodních par je poměrně rozsáhlá a do jejího úvodu Vás zasvětí dokument Introduction_to_Relative_Humidity. Nelekněte se mnoha vzorců, které v dokumentu najdete - v běžné praxi naštěstí většinou vystačíme s údaji o relativní vlhkosti a rosném bodu, které najdete přehledně i s příklady výpočtu v dokumentu Humidity_at_a_Glance.
 
Vzhledem k tomu, že se senzory vlhkosti velmi často používají v obytných prostorách k regulaci ventilace a topení, budou užitečné i informace o vlivu vlhkosti na tepelný komfort. Pro praktické použití senzorů je rovněž důležité jejich umístění na DPS a dobrý přístup vzduchu, což detailně popisuje dokument Sensirion_Humidity_Design_Guide. SHT2x jsou určeny pro napájení 3 VDC, při použití v 5 V aplikacích proto můžete narazit na problém rozdílných napěťových úrovní, který se dá např. snadno vyřešit postupem dle dokumentu SHT2x_5V_Supply_Embedding.
 
Samotný program není třeba vyvíjet „od nuly“. Příklady naleznete v dokumentu SHT21_Sample_Code a SHT2x_Electronic_Identification_Code. Bližší informace o testování a specifikaci senzorů SHT naleznete také v dokumentech Sensirion_Humidity_Sensor_Specification_Statement a Sensirion_Humidity_Testing_Guide.
 
Pro bližší informace ohledně výrobků Sensirion kontaktujte distributora, společnost SOS electronic, na adrese info@soselectronic.cz.
 

 

Základní vlastnosti a výhody:

 
 • měření relativní vlhkosti a teploty v jedné součástce
 • individuálně kalibrováno v precizní vlhkostní komoře
 • mimořádně kompaktní provedení s rozměry 3 x 3 x 1,1 mm
 • digitální výstup s rozhraním I2C (Hold / No Hold Master)
 • vysoká spolehlivost a dlouhodobá stabilita
 • 12bitové rozlišení pro relativní vlhkost a 14 bitů pro teplotu
 • měřicí rozsah 0-100 % RV, -40 až +125 °C
 • průměrná spotřeba pouze 3,2 μW při jednom měření za sekundu / 8 bit / RV (SHT2x)
 • průměrná spotřeba pouze 3,2 μW při jednom měření za sekundu / 11 bit / teplota (STS21)
 • vysoká odolnost vůči externímu rušení (EMC)
 • SMT pouzdro DFN3-0, pájitelné reflow procesem
 
 

Download a odkazy:

 
 
Hodnocení článku: