Jste zde

Zavěsil telefon? Dobré mravy se navrátí s čidlem přiblížení

Struktura ST, spojující tři optické prvky do jediného kompaktního pouzdra, se stává prvním členem rodiny obvodů FlightSense. Nový přístup si klade za cíl snížit počet přerušených hovorů a zároveň podpořit novátorské možnosti interakce mezi uživatelem a jeho chytrým telefonem.
A není se ani čemu divit, když se dle http://pewinternet.org/Reports/2012/Mobile-phone-problems/Main-findings.aspx 35 % uživatelů smartphonů ve Spojených státech potýká s přerušením svého hovoru přinejmenším jednou týdně a některé z nich mohou být stiženy právě náhodným zavěšením. Obvod
 
VL6180,
  • Proximity and ambient light sensing (ALS) module,
 
využívá průlomové technologie při detekci přiblížení, díky které nabídne vysokou míru přesnosti a také spolehlivosti při výpočtu vzdálenosti mezi smartphonem a jeho uživatelem. Místo odhadu vzdálenosti na základě měření množství světla odraženého od daného objektu, které bude výrazně ovlivněno konkrétní strukturou povrchu nebo též barvou, budeme v případě nových čidel raději přesně měřit dobu, během které světlo dorazí k nejbližšímu předmětu, jen aby se pak zase odrazilo zpátky k senzoru. Zmíněný přístup v duchu „doby letu“ tudíž ignoruje množství světla odraženého zpátky a uvažuje pouze časovou osu.
 
 
Klíčem k patentovanému řešení se stává infračervený zdroj – emitor, vysílající světelné pulsy, velmi rychlý detektor, zachycující odražené pulsy, a v neposlední řadě též elektronické obvody se kterými přesně změříme časový rozdíl mezi vysláním pulsu a zaznamenáním jeho odrazu. Díky architektuře „vše v jednom“ pak vývojář dostává do rukou jak robustní senzor pro vyhodnocování zpoždění tak též čidlo okolního světla ALS (Ambient Light Sensor), to vše spolu s infračervenou diodou.
 
 
Novinka se však neomezuje pouze na řešení nechtěně položených telefonátů. Schopnost spolehlivě měřit absolutní vzdálenost mezi přístrojem a rukou, příp. jinými objekty, otevírá další možnosti uživatelské interakce, se kterými budou moci výrobci telefonů a také vývojáři jejich aplikací začít rychle pracovat.
 
 

Základní vlastnosti obvodu VL6180:

 
 

 

Download a odkazy:

 

 

Hodnocení článku: