Jste zde

Konvertory a redukce na SMD

Současně s rozvojem SMD technologií se dostává do popředí zájmu osazování výrobků obvody v pouzdrech pro plošnou montáž. Většina programátorů používá jako výstupní rozhraní DIL ZIF patici a tak vyvstává potřeba použití redukce. Tento článek používá jako příklad výrobky firmy ELNEC, ale fakta zde uvedená jsou obecně platná.

Pro vnesení světla do problematiky oddělme hned zpočátku MODULY  a KONVERTORY. Zatímco MODUL je speciální rozšíření nějakého programátoru o další obvody, KONVERTOR by měl být pouze mechanická redukce mezi jednotlivými typy pouzder. 
 

MODULY Typickým příkladem je modul GAL-LV, který dodává ELNEC jako rozšíření jejich univerzálního programátoru pamětí PREPROM-02aLV o další obvody.  Tento typ konvertorů zajišťuje další elektronikou regulaci atypických programovacích napětí na potřebných vstupech, připojení krystalového oscilátoru, rozšíření ovládaných vstupů a podobně. Použitím plné PINDRIVER technologie programátoru již nejsou tyto moduly třeba.  Výjimkou potvrzující pravidlo může být modul na prastaré EPROM 2708, které potřebovaly tak atypické kombinace 3 napájecích napětí, že ani PINDRIVER programátor LabProg48 si s tím neporadí a potřebuje doplňující modul. 

Jakýmsi hybridem jsou moduly, které potřebují minimum součástek, například nějaké jumpery a podobně. Ty najdete v sortimentu firmy ELNEC mezi konvertory. 
 

KONVERTORY POUZDER Jak již bylo řečeno, SMT si vynucuje redukce z DIL pouzdra na programátoru na SMD pouzdro programovaného obvodu.  Samostatnou kapitolou jsou redukce pro vývoj, kdy je třeba například do patice pro FLASH nebo procesor v PLCC pouzdře zasunout simulátor tohoto obvodu. Těmto KONVERTORŮM PRO SIMULÁTORY se budeme věnovat až na konci článku. 

Ke konvertorům patří ještě upozornění, že občas nedělají dobrotu příliš dlouhé přívodní vodiče. Tento problém lze často vyřešit připojením blokovacího kondenzátoru k napájecím pinům obvodu. Doporučený kondenzátor je cca 22nF. 

Začneme základním uvedením typických SMD pouzder na něž jsou běžně potřeba redukce :
 

PLCC (Plastic Leaded Chip Carrier)
PLCC je pouzdro určené pro povrchovou montáž, ale i do patice. Patice se vyrávějí jak v klasické technologii tak pro SMD. 

Existují dva typy patic:

  • LOW COST klasické patice - levné řešení pro cca 50 zasunutí. Na profesionálních výrobcích je však PLCC patice umístěna v soklu a proto je možné ji po opotřebení vyjmout a za pár korun nahradit novou. Pokud potřebujete občas něco naprogramovat, jedná se o ideální řešení.Redukce je vždy určena pro konkrétní počet pinů.
  • ZIF patice na 10 000 zasunutí - speciální patice určená pro tyto účely. Její cena je však úměrná tomu, že se jedná o spociální zboží. Redukce je vždy určena pro konkrétní počet pinů.
Dosud jsem neviděl patici na obecné pouzdro PLCC libovolné velikosti. Je třeba počítat s tím, že hlavně u 44. pinového pouzdra nemusijí výrobci redukcí vždy 100% dodržet číslování pinů. Pokud tedy nekupujete konvertor od výrobce vašeho programátoru, raději tento fakt ověřte.

 

QFP (Quad Flat Pack)
Pouzdro pro povrchovou montáž, podstatné je délka pinů, která se může lišit. Pouzdro je celkem standardní, podstatný je výrobce a hlavně kód pouzdra. 

Existují podtypy 

  • PQFP = Plastic Quad Flat Pack Lidded 
  • TQFP = Thin Quad Flat Pack Lidded 
  • TQFP = Thin Quad Flat Pack Open-Top 
  • TSOP (Thin Small Outline Package)
Zde je potřeba velmi přesně ověřit, zda používáte konkrétní typ QFP pouzdra. Velikost 44. pinů je nejrozšířenější. 

 

SOIC (Small Outline IC “Gull Wing Style”)
Pouzdro pro povrchovou montáž, různá je délka pinů, výška pouzdra, rozteč atd.. Pouzdro je celkem standardní, podstatný je výrobce a hlavně kód pouzdra. 

Verze s vyšší hustotou pinů:

  • SSOP (Shrunk Small Outline Package) 
  • TSSOP (Thin Shrunk Small Outline Package). 
SOP rozteč je 1.27mm, SSOP rozteč je 0.4, 0.5 nebo 0.65mm. 
Pozor - ELNEC rozlišuje DIL/SOIC a DIL/SSOP 

 

TSOP (Thin Small Outline Package)
Pouzdro pro povrchovou montáž, typ malých pouzder s malým počtem vývodů. "T" znamená tenký. Pouzdro je celkem standardní, podstatný je výrobce ale hlavně počet pinů a šířka pouzdra. 

Zobrazená redukce DIL40/TSOP40 ZIF-CS 12.4 mm je UNIVERZÁLNÍ. To znamená, že se jedná o konvertor pro všechny obvody v TSOP pouzdrech do 40 pinů (hlavně FLASH EPROM) so šířkou pouzdra 12.4mm (490 mil).


 

SPECIÁLNÍ KONVERTORY
Jedná se v podstatě o specializované moduly, které kromě mechanické redukce, obsahují také řídící elektroniku. Většinou jsou to redukce pro PREPROM-02/-02aLV, ale vyjímečně také pro LabProg-48LV/LabProg+.


KONVERTORY PRO SIMULÁTORY Pokud potřebujete simulovat simulátorem EPROM nebo procesoru nějaký čip, který je osazen v SMD pouzdře, potřebujete opačnou redukci. To znamené z SMD pouzdra na DIL. Tomu odpovídají redukce PLCCXX/DILYY.
Do této kategorie jsme také zařadili, některé moduly ELNEC které by jinak musely být ve vlastní kategorii. Jednak se jedná o redukci 87C51/AT89C2051 která umožňuje emulátorem TEMU-52 emulovat i procesory 89C2051 a jim podobné. 

Druhá je DIL40/2x DIL32 W-EPROM která je určena pro simulaci 16. bitových EPROM, pomocí dvou 8. buitových simulátorů EPROM. Lze sem samozřejmě osadit místo simulátorů také dvě 8. bitové EPROM a tiím vyřešit problém s paticí..


 

DOWNLOAD a odkazy

Hodnocení článku: