Série článků o mikroprocesoru ADuC812, které zde byly zveřejněny a volně šiřitelné vývojové prostředí pro tento procesor, může leckterého bastlíře nalákat na odzkoušení si uvedených výhod a jeho vlastností. Už při pokusech s nákupem může narazit, neboť ani GM ani GES jej prozatím neprodává. Také pouzdro mikroprocesoru o velikosti 11 x 11 mm, z něhož kolem dokola „trčí“ 52 vývodů běžné bastlíře moc nenadchne. Právě proto vznikl modul AT_ADuC-01, s kterým Vás chci seznámit a zároveň Vám jej nabídnout.
Mikroprocesor ADuC812 je vyráběn výhradně v pouzdře 52-Lead Plastic Quad Flatpack se 4x13 vývody po svém obvodě a je tedy určen výhradně pro povrchovou montáž SMT. Navíc, jak již bylo v článcích uvedeno,nespokojí se jenom s jednoduchým RC členem jako RESET obvodem a také potřebuje (výrobce doporučuje) připojit všechny vývody napájení a GND včetně připojení vnějších blokovacích kondenzátorů k tomuto napájení. V tomto okamžiku je nutné kolem mikroprocesoru „naskládat“ cca 4-6 kondenzátorů, obvod pro generování poctivého signálu RESET a samozřejmě krystal s dvěma dalšími kondenzátory. Této myšlence plně odpovídá realizovaný modul AT_ADuC-01, jehož podrobný popis je v k dispozici v PDF formátu
Modul má vyvedeno všech 52 pinů mikroprocesoru na 4 lámací lišty, tedy se vzdáleností 1 modulu (2,54mm), mezi vždy dvěma lištami je vzdálenost 2 modulů (5,08mm). Do vyvíjené aplikace jej lze připojit s pomocí zásuvek BL815G, nebo následně i přímo zapájet.Tím, že má modul potisk s čísly pinů přesně podle mikroprocesoru, lze poměrně jednoduše a přehledně provádět měření přímo na vyvedených lištách bez nebezpečí zkratování sousedních pinů. Vzhledem k tomu, že mikroprocesor má odděleně vyvedené napájení analogové a digitální části, je toto na modulu také respektováno.
Na realizaci „poctivého“ signálu RESET byl vybrán obvod DS1232 (ADM1232), který ještě obsahuje hardwarový WDT. Obvod je vyveden na doplňkové piny všech čtyř lišt, signál RESET je připojen přímo na RESET mikroprocesoru přes „nulový“odpor, aby bylo možné jej také nepřipojit. Variantní osazení resetovacího obvodu skýtá obvod X25043, popsaný též na HW serveru , který navíc obsahuje 8x512 B paměť obsluhovanou sériovým rozhraním SPI.
DOWNLOAD & Odkazy
- Objednat tyto moduly na stránkách autora - http://www.jalsoft.iol.cz/Obj_ADuC.htm
- Datasheet k modulům jako PDF soubor - AT-ADuC-01.pdf(420 kb)
- Hlavní stránka firmy Analog Devices - http://www.analog.com/
- Přímý odkaz na ADuC812 - http://products.analog.com/products/info.asp?product=ADUC812
- Stránka downloadů pro ADuC812 u Analog Devices, z níž lze stáhnout popsaný software.