Ovladaci program je napsany v Turbo Pascalu, je pouzita unita CRT, ktera nefunguje na pocitacich rychlejsich nez Pentium 200 MHz, program je prelozeny do EXE souboru prave se starou unitou.
Poznámka redakce : Zkompilovaný .EXE soubor lze předělat na spustitelný pomocí utility TPPATCH - viz rubrika SOFTWARE na HW serveru.
Program bezi v textovem rezimu a je napsan tak, aby bezel i na starych pocitacich. Program tak lze spustit i na stare 386 nebo 486 - pripadne na notebooku. Ovladani vypada podobne jako hudebni trackery - FastTracker 2, Impulse Tracker neboStream Tracker, na rozdil od nich je vsak v textovem rezimu.
HW konstrukce :
Hardware vychazi z koncepse sbernice vytvorene na vystupu paralelniho portu. Data ze sbernice jsou postupne
prenasena na pametovy prvek, tvoreny zde pametovym 8xD obvodem 74374. V nouzi nejvyssi lze pouzit i 74373, ale ty
reaguji na hranu a behem prenosoveho stavu prenaseji na vystup stavy sbernice vcetne pripadneho ruseni, coz muze
pusobit problemy. Misto obvodu 74373 lse pouzit i 573 ktery ma stejnou log. funkci ale ma mnohem lepe
orientovany vyvody (z jedne strany vstupy a naproti nim vystupy).
Popis ovladani jednotlivych bitu najdete detailne v komentarich k programu. Zde je orientacni nakres. Vystupy
ze zde popsaneho zarizeni jsou samozrejme TTL ! Pokud chcete spinat jakekoli dalsi efekty je samozrejme treba
doplnit vystupy potrebnymi budici..
Funkce programu:
- vstupni data jsou vzorky siroke 8, 16 a 32 bitu, dlouhe 16, 32 .. 256 radku - jako v tabulce.
- V souboru SVETLA.BIN je hodne techto tabulek, ale nakonfigurovanych je jen prvnich nekolik, ostatni jsou vynulovane.
- Track - vzorek jede, jednotlive bity se prenaseji na vystupni piny desky. U kazdeho vystupu (8 vystupu po osmi bytech) si lze zvolit vzor a rychlost jeho behu.
- Program obsahuje i jednoduchy editor vzoru, lze soucasne editovat
- BEZ OMEZENI BEHU SVETEL NA VYSTUPU, nebo lze editovany vzor uz v prubehu editace posilat na vystup.
- Pokud si budete chtit doplnit bejake funkce (blokove operace, jako kopirovani, mazani ...) je prilozen i zdrojovy kod - viz DOWNLOAD.
- Paralelni port (staci vystupni, neni treba obousmerny)
- Vystacite i s cernobilym monitorem
- HDD by snad ani nebyl potreba, pocitac by mel bootovat i z diskety, program ma asi 30 KB, data 60 KB, program se ovlada klavesnici (mys není podporovana).
- Pametove naroky nejsou velke, 1MB bohate postaci
- Obvod potrebuje napajeni +5V, odber cca 200 az 300 mA,
- U schemat neni potreba dodrzet, ktery bit jde na ktery klopny obvod D, ale je vhodne dodrzet, ktery pin z portu LPT je priveden na ktery output,aby zprehazene bity ztezuji orientaci v programu...
Existuji celkem 3 verze ovladaciho programu.
- Prvni verze - S69.PAS
Jsou zapnuty vsechny kanaly, zobrazuje plny pocet radku = 9, neni mozne program nakonfigurovat, ktere kanaly maji byt zapnuty a ktere ne. Jeste není zabudovana funkce "NAHODA" - blikani. - Verze S84.PAS a S85.PAS
Jiz je implementovano blikani. - Tato funkce umoznuje vnest nahodu do prehravani vzorku - puvodni vzor
- jeho bity - jsou ANDovany s nahodne vygenerovanym vektorem, takze ne vsechna svetla ze vzoru sviti tak, jak jsou naprogramovana.
- To same plati, kdyz je pomale nebo okamzite zhasnuti - F9 a F10, kdy toto nahodne cislo se pomalu meni do 0 nebo do 100 % (hodnota 300), ktere udava, kolik z puvodne naprogramovaneho vzoru se ma zobrazit.
- Nahoda se zadava klavesami F5 az F8, ale jen u kanalu, ktere byly z prikazove radky nakonfigurovane jako blikaci.
- Ke konfigurovani slouzi soubor S.BAT, kde jsou prvni 4 kanaly urceny jako blikaci, dalsi 4 jako neblikaci. - Konfigurovat se musi verze S84 a S85. Starsi verze to nepodporuje = S69 nelze nakonfigurovat.
- Soubor SVETLA.CFG obsahuje informace o stylech hudby - program ma moznost az 18 ruznych nastaveni cisel a rychlosti kanalu, ktere lze okamzite zvolit, jakesi konfigurace, ktere si lze predem pripravita primo pri diskotece okamzite prepnout. Prepnout 8 kanalu v kratke dobe na nejakou pozadovanou konfiguraci by jinak bylo pracne.
- Nejvetsi nedostatek je, ze pokud se zapinaji 16-ti a 32-bitove vzory, tak hlavicka u kazdeho kanalu nezobrazuje spravne rychlost, cislo a druh vzoru. Pokud se tedy zada novy vzor, program ho zacne prehravat, nasledujici kanaly se sesynchronizuji, ale hlavicka se neprepise.
- Program si lze vyzkouset i bez pripojene desky, pocitac pouze posila data na port a o vic se nestara. Program je napsan tak, ze instrukce pro obsluhu paralelniho portu jsou pred instrukcemi pro obnovovani obrazovky, aby svetelna produkce byla co nejspolehlivejsi.
Aplikacni poznamka :
- EXISTUJE HODNE SVETELNYCH EFEKTU PRO DISKOTEKY, KTERE SE ZNICI, POKUD SE RYCHLE ZAPNOU A VYPNOU - TYTO EFEKTY NESMI BYT POUZITY S TIMTO PROGRAMEM
- Dobře proto prostudujte navod k danému efektu…
- PROGRAM SICE UMOZNUJE NASTAVIT VELMI POMALOU RYCHLOST BEHU A ZAKAZAT BLIKANI, ALE NENI URCEN PRO TENTO DRUH SVETEL ! NELZE VYLOUCIT CHYBU PROGRAMU !
- Proto podezrele efekty radeji k tomuto zarizeni nepripojujte..
- Chyba programu nemusi vadit, pokud bude program pouzivan pouze pro ten druh svetel, ktere jsou urceny pro caste rozsvecovani a zhasinani.
lpt_disco_efekty.zip / 92 kB - Archiv jednotlivych souboru bez tohoto clanku..
Popis souboru v archivu :
- S.BAT - soubor s konfiguraci kanalu pro verze S84 a S85
- S84.PAS S85.PAS - novejsi verze programu, vetsi moznosti konfigurace, mozno nastavit blikani, ale asi vice chyb v programu
- s69.PAS - plny pocet kanalu, plny pocet radku, neumoznuje blikani
- + Jednotlive soubory v .EXE provedeni s upravou pro rychle pocitace..
- + TP Patch pro upravu .EXE souboru na rychle pocitace..