Jste zde

Věda a technika všemi smysly na pražské Muzejní noci

Pokud nemáte program na sobotu 8. června, přijďte se podívat na již 10. jubilejní Pražskou muzejní noc do Národního technického muzea, kde se bude ČVUT v rámci doprovodného programu atraktivně prezentovat široké veřejnosti.
 
 
V Národním technickém muzeu (Kostelní 42, Praha 7) si návštěvníci budou moci vyzkoušet, zda vyzrají nad detektorem lži, uvidí, co předvádí robot Asterix a Lego roboti, jak vypadá 3D tiskárna, holografická 3D projekce nebo mechatronická sprcha. Dozvíte se, jak se měří deformace na kovech, jak se hraje na Arduino a můžete se zkusit projet i na malém auto trenažéru. Ti nejodvážnější si mohou nechat aplikovat od biomedicínských odborníků nějaké speciální zranění metodou maskování, kterou používají filmaři.

Další doprovodný program ČVUT v rámci Muzejní noci bude pokračovat v Národní technické knihovně (Technická 6, Praha 6) s mottem „Věda a technika v srdci Dejvic“. Čekat na vás budou zajímavé interaktivní exponáty, jako je například studentská formule ČVUT se spalovacím motorem, elektro formule, povozí vás autíčko elektro buggy, uvidíte roboty, stabilizovanou kamerovou platformu, mlžnou komoru, nekývající bezpečnou branku, sluneční plachetnici a letecký modelářský simulátor.

Zajímavostí bude, že Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT bude předvádět „Oživování novodobého GOLEMA“ a to přímo na fakultě (Břehová 7, Praha 1), kde bude prohlídka unikátního vzdělávacího zařízení tokamaku „GOLEM“, kde se studují možnosti budoucích forem získávání jaderné energie inspirovanými procesy v nitrech hvězd. Prohlídka bude zahrnovat úvodní pojednání o principu termojaderné fúze, popis tokamaku a nakonec předvede toto zařízení v plné činnosti. Přijďte se dotknout vize budoucí jaderné fúzní elektrárny a nakonfigurovat plazmatický výboj o teplotě řádově statisíce stupňů Celsia.

Další podrobnosti k celému programu noci včetně informační brožury naleznete na http://www.prazskamuzejninoc.cz/.
 
 
Zdroj: ČVUT
 
Hodnocení článku: 

Komentáře