Jste zde

VIDEO: vstoupili jsme do nitra superpočítače Salomon

Navštívili jsme s kamerou 40. nejvýkonnější superpočítač na světě. V Ostravě jej do provozu slavnostně uvedli tento týden v úterý.

Teoretický výpočetní výkon superpočítače Salomon je 2 PFLOPS a současný Anselm tak převyšuje více než dvacetinásobně (na HW.cz jsme psali Havíři se bouří. Místo těžby uhlí v Ostravě dolujeme data?). Ostravský superpočítač, založený na systému SGI® ICE™ X s nejnovějšími procesory Intel® Xeon® a koprocesory Intel Xeon Phi™, se zároveň stává nejvýkonnějším strojem s tímto typem koprocesorů v Evropě.
 

 
Spuštěním superpočítače, který je mimochodem 14. nejvýkonnější v Evropě, se podle ředitele Národního superpočítačového centra IT4Innovations, Martina Palkoviče, ČR zařadila mezi špičku v oboru. Do budoucna by z něj mohla těžit nejen vědecká komunita, ale také průmysl a česká ekonomika vůbec.
 
 
Salomon podporuje řadu oblastí, včetně kosmologie, astronomie, strukturálního inženýrství a mechaniky tekutých látek, geofyziky, klimatologie, molekulárního modelování, plazmové a částicové fyziky, informatiky nebo aplikované matematiky.
 
Z řešených výzkumných projektů můžeme např. jmenovat ladění katalyzátorů na bázi zeolitů pro syntézu vysoce cenných chemikálií (např. léčiv), šíření ultrazvukových vln lidským tělem pro nádorovou terapii, konvekce uvnitř planet a jejich satelitů, počítačový návrh léčiv, simulace Katsumovy sondy pro řízení fúzních reaktorů, srážkovo-odtokové modely pro simulace povodní, ray tracing a renderování obrazu, simulace defektů ve výrobě ocelových plechů, výpočty pro terapii zlatého stafylokoka, predikce kontaktního únavového opotřebení, exascale paralelní FETI řešiče a mnohé další.
 
 

Salomon v číslech:

 
  • 2 PFLOP/s teoretický výpočetní výkon,
  • 24 192 jader CPU Intel Xeon E5v3 (Haswell-EP), 129 TB operační paměti RAM,
  • 52 704 jader akceleračních koprocesorů Intel Xeon Phi s 13,8 TB RAM,
  • 2 PB diskové kapacity a 3 PB zálohovací páskové kapacity.

 

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

24 192 jader CPU Intel Xeon E5v3 = 2016 ks. CPU s TDP 120W

52 704 jader akceleračních koprocesorů Intel Xeon Phi = 864 ks. CPU s TDP 300W

Na TDP to žere 241920 + 259200 =  501 120 W 

No nevím jakou to má učinnost chlazení ale mohli by tím i vytápět dost vedleších budov :-)