Jste zde

„Chytré“ mikrofony pro chytré telefony dodá STMicroelectronics

ST představuje nové mikrofony MEMS, které se navzdory svým rozměrům neztratí. Ani v záplavě okolního rámusu a hluku.
Novinka v podobě prvku MP23AB02B, MEMS audio sensor high-performance analog bottom-port microphone, si udržuje nízké zkreslení pod 10 % až do velmi vysokých úrovní akustického tlaku SPL a umožňuje tak smartphonům, nositelné elektronice (viz také článek Elektronika co se nosí. Než s někým vyběhnete, zkuste Atmel) a dalším moderním systémům dosahovat při uskutečňování hovorů či pořizování zvukových záznamů v hlučném prostředí ještě lepších výsledků. Řečí čísel lze počítat s bodem akustického přetížení AOP 125 dB SPL nebo odstupem signálu od šumu SNR 64 dBA, to vše při „nepatrných“ fyzických rozměrech 3,35 x 2,5 x 0,98 mm.
 
 
A čím že se bude celé řešení odlišovat od jiných? Podle výrobce zde klíčovou roli hraje speciální návrh předzesilovače, který zamezuje saturaci výstupního signálu i v případě vysoké hladiny rušení na pozadí, např. na koncertech, v barech, klubech nebo jen tehdy, bude – li uživatel mluvit na mikrofon hlasitě a ještě k tomu z krátké vzdálenosti.
 
Univerzálnost mikrofonu při použití v mobilních zařízeních podtrhuje jeho všesměrová (omnidirectional) charakteristika. S MP23AB02B se však rovněž bude jednoduše navrhovat. Pracuje totiž z jednoduchého napájení v rozsahu 1,8 až 3,6 V, zatímco dává k dispozici svůj single-ended výstup. Typická provozní spotřeba pak dosahuje 150 µA. Ovlivnit může rozhodnutí v otázce teplotního managementu a také pomůže prodloužit výdrž baterie. O robustním provedení a spolehlivosti vůbec si můžeme učinit představu už jen na základě teplotního rozsahu prvku od -40 °C až do +85 °C.
 

 
Miniaturní mikrofon MP23AB02B se již vyrábí a dostaneme jej v kovovém provedení pouzdra typu RHLGA se třemi vývody – analogovým výstupem, napájením a zemí. Při odběru 1 000 ks pak zaplatíme jen okolo jednoho dolaru.
 
 
Zdroj: ST (www.st.com)
 
 
Hodnocení článku: