Jste zde

Precizní rezistory Panasonic. Více než jen odpor

Do roku 2016 vstupuje Codico s novinkou. Vývojářům totiž přináší veškerý sortiment od firmy Panasonic. Nabídka je opravdu velmi široká, začíná u naprosto základních elektronických součástek a pověstnou japonskou pečlivost nezapře ani u těch nejmenších rezistorů.
Speciální skupinu zde tvoří tzv. shunt rezistory se kterými třeba dokážeme snímat a monitorovat nadproudy, řídit v proudových režimech nebo též napájet a bezpečně provozovat spoustu bateriových zařízení. Čtyři základní skupiny chip rezistorů Panasonic řady ERJ, určené pro snímání proudu, vidíme v tabulce.
 
 
Velikostí odporu se pohybujeme zhruba mezi 1 a 1 000 mΩ, pouzdra nabývají rozměrů 0201 až 2526 a tomu odpovídá i jejich výkonová zatížitelnost, která se pak od 0,1 W rychle dostane až na jednotky wattů. Na vývojáře kromě toho čeká i speciální kit se 49 různými shunt rezistory od 0,5 do 100 mΩ, nízkou teplotní závislostí, skvělou dlouhodobou stabilitou a výkony až 5 W.
 
V průběhu roku 2016 se navíc plánuje spuštění sériové výroby řady nových shunt rezistorů s kovovým tělem (Metal Plate, ERJM). Součástky budou samozřejmě „kompatibilní“ a v provedeních dle následujícího obrázku, který je zároveň srovnává i s produkty Vishay či Isabellen (na HW.cz viz také článek Shunt rezistory? Jen od těch nejlepších. Za ISA mluví pět století na trhu). Více v krátkém přehledu dole pod článkem.
 
 
Druhý z dokumentů, ke stažení níže, se pak rezistorům Panasonic věnuje podrobněji. Přehledně např. zmiňuje stabilní tenkovrstvé rezistory (Thin Film) série ERA s přesností 0,1 %, resp. 10 - 25 ppm, ale též výkonové rezistory do 2 W se zvýšenou spolehlivostí pájeného spoje, použitelné i v automobilovém průmyslu.
 
Samostatnou skupinu prvků pak tvoří velmi malé, 0402 a 0603, fusing rezistory série ERQ s funkcí „pojistky“, které vydrží výrazný in-rush proud. Teprve po delším zatížení se trvale přeruší – např. při 12ti násobku proudu za cca 20 vteřin, při 30násobku zhruba za 1 vteřinu. Vhodné jsou např. pro jednoduchá bateriová zařízení jako bezpečnostní jištění.
 
Příště se mezi širokou nabídkou tohoto výrobce zastavíme u mikrospínačů, encoderů a varistorů. V případě zájmu o produkty Panasonic kontaktujte distributora, společnost CODICO GmbH (www.codico.com, e-mail: ludvik.hamersky@codico.com). Zde také můžete směřovat veškeré své dotazy a to včetně požadavků na vzorky, nabídky či konzultaci (ne)typických řešení.
 
Přílohy: 
Hodnocení článku: