Jste zde

Barometrické senzory tlaku vzduchu XENSIV pro automotive

Dva nové snímače barometrického tlaku vzduchu KP464 a KP466 od Infineonu jsou zaměřené na automobilové aplikace. KP464 je primárně určen pro řídící jednotku motoru, která zajišťuje optimální směs vzduchu a paliva a snímač KP466 BAP je určen pro pneumatické systémy sedadel.

Senzory KP464 i KP466 jsou vysoce přesné miniaturizované digitální senzory absolutního tlaku založené na kapacitním principu měření.  Senzory jsou kvalifikovány podle normy AEC-Q103-002, aby splňovaly požadavky automobilového průmyslu. Oba senzory převádějí naměřenou hodnotu tlaku na 10, 12 nebo 14bitovou digitální informaci a tu přenášejí pomocí SPI rozhraním do řídícího mikrokontroleru. Oba senzory lze navíc zapojit jako tzv. daisy chain čili více senzorů na jednu komunikační line, a to minimalizuje počet propojovacích pinů s mikrokontrolerem.

Senzory mají integrovaný teplotní senzor, který na základě přijatého příkazu SPI předá také 10, 12 nebo 14bitová informace o teplotě. Oba senzory mají speciální režim vypnutí, který umožňuje snížit spotřebu energie až na 10 µA. Senzory navíc mají integrovanou diagnostickou funkci, která monitoruje samotný senzor i signálové cesty, čímž se zvyšuje spolehlivost. Tato diagnóza může být provedena automaticky po probuzení senzoru nebo může být spuštěna přímo příkazem přes SPI.

KP464 BAP je schopen měřit atmosférický tlak, který závisí na nadmořské výšce a povětrnostních podmínkách. Systém řízení motoru využívá naměřená data k ​​výpočtu hustoty vzduchu a zajišťuje optimální směs vzduchu a paliva. Tím dochází ke zvýšení účinnosti paliva a následném snížení emisí CO2 a dalších znečišťujících látek. Snímač KP464 BAP se používá v kombinaci s monitorování tlaku vzduchu v potrubí.

KP466 BAP umožňuje výrobcům sedadel vytvářet inovativní pneumatické systémy pro sedadla, a tím zvýšit nejen komfort, ale i bezpečnost. Například funkce multi-obrysového sedadla umožňuje cestujícím ve vozidle přizpůsobit obrys sedadla jejich postavě. Vzduchové polštáře integrované do bederní opěrky a sedáku umožňují sedačce přizpůsobit se tělu. Masážní funkce dále zvyšují komfort cestujících na dlouhých cestách střídavým nafukováním a vyfukováním vzduchových polštářů. Boční opěrka je schopna se dynamiky přizpůsobit aktuální jízdní situaci a zajistit cestujícím optimální stabilitu i v zatáčkách. Systém neustále sleduje stav tlaku a upravuje tlak v polštářích podle aktuálních požadavků. 

Další informace naleznete na www.infineon.com/bap-sensor-kp464 a www.infineon.com/bap-sensor-kp466.

Hodnocení článku: