Jste zde

DC/DC měniče univerzální a pro železniční aplikace

Traco Power patří k prestižním značkám vyrábějícím měniče napětí. Jedná se především o DC/DC komponenty určené pro nejnáročnější průmyslová odvětví. Jednou z takových oblastí jsou železnice.

Toto odvětví podléhá řadě bezpečnostních předpisů. Týkají se nejen mechaniky kolejových vozidel, ale také mnoha konstrukčních aspektů. Příslušná certifikace vyžaduje mimo jiné použití ve vlacích elektronických prvků. Jejich odolnost se přímo promítá do bezpečnosti cestujících a provozu kolejových vozidel, proto vznikly takové normy jako EN 50155, EN 61373 či EN 45545-2.

Níže uvádíme vybrané řady měničů značky Traco Power. V závislosti na skupině se bude jednat o produkty vyznačující se specifickými přednostmi a přizpůsobené konkrétním úkolům. Než se podíváme na produkty vyhrazené pro železniční dopravu, podívejme se na několik řešení, která jsou dodavatelem vyráběna pro širokou škálu aplikací v různých odvětvích.

DC/DC měniče pro všeobecné použití

Níže uvedené řady dokonale zobrazují přesnost, se kterou se designéři z laboratoří Traco Power starají o funkčnost výrobků. Jedná se o prvky, které se díky svým parametrům osvědčí v mnoha typech aplikací. Umožňují stabilizovat napájení jak v průmyslových ovladačích, tak i v mobilních zařízeních (dokonce i napájených bateriemi) při zachování vysokých bezpečnostních standardů.

TEN 40E, TEN 40WIE

Měniče těchto řad se používají hlavně v aplikacích vyžadujících vysoké proudy (až 12,2 A). Taková poptávka je vyžadována například indukčními prvky (topná tělesa v 3D tiskárnách, krokové motory a servomechanismy přesné automatizace). Další předností řady WIE je široké rozpětí vstupních napětí měniče. Zde je nutné poznamenat, že tyto prvky se vyznačují až 93% účinností a jsou navrženy v souladu s normou IEC/EN62368-1. Tento standard definuje požadavky na audio a video zařízení a prvky ICT systémů.

TEN40-4822E

Měnič má výstupy pro osazování PCB.

  Charakteristika
Vstupní napětí: 9-18 V až 38-75 V DC
Počet výstupů: 1 nebo 2
Výstupní napětí (1): 3,3 V až 24 V DC
Výstupní napětí (2): -12 V až -24 V DC
Výstupní proud: až 12,2 A
Výkon: 40 W
Spínací frekvence: 250 kHz
Účinnost: až 93 %

Výše uvedené parametry závisí na konkrétním modelu.

TEL 12, TEL 12WI

Převodníky řady TEL12 a TEL12WI, které jsou umístěné v pouzdře typu DIP-16, nabízejí vysoký poměr výkonu k obsazenému prostoru (3,61 W na cm3), a proto se perfektně hodí pro kompaktní aplikace. Příklady takových aplikací zahrnují měřicí přístroje nebo zařízení IoT. V případě provozu při vysokých teplotách dosahujících až 85 °C, které se mohou vyskytnout v průmyslových podmínkách nebo pouzdrech s omezeným větráním (nebo dokonce i hermetických), mohou měniče pracovat přibližně na 50 % svého jmenovitého zatížení. Řada TEL12WI má širší rozsah vstupních napětí, a to v poměru 4:1 (maximální:minimální), zatímco výrobky TEL12 tolerují rozpětí 2:1.

  Charakteristika
Vstupní napětí: 9-36 V až 36-75 V DC
Počet výstupů: 1 nebo 2
Výstupní napětí (1): 5,1 V až 24 V DC
Výstupní napětí (2): -12 V až -15 V DC
Výstupní proud: až 2,4 A
Výkon: 12 W
Spínací frekvence: 480 kHz
Účinnost: až 88 %

Výše uvedené parametry závisí na konkrétním modelu.

DC/DC měniče pro železniční aplikace

Jak již bylo zmíněno v úvodu, elektronické prvky používané na železnici musí před schválením pro použití v tomto průmyslovém odvětví splňovat řadu právních požadavků. Jedná se o normy týkající se mimo jiné odolnosti vůči přetížení, výpadkům napájení, vibracím a také požadavku na nehořlavost. Zde prezentované výrobky jsou navrženy tak, aby splňovaly nejpřísnější normy platné v EU, USA a mnoha dalších zemích.

THN 10WIR

Vynikající řešení pro aplikace vyžadující malý výkon (10 W). Tato řada obsahuje výrobky se symetrickými výstupy (např. 12 V/-12 V DC). Systémy jsou vybaveny řadou zabezpečení (přetížení, příliš vysoké výstupní napětí, zkrat). Prvky řady THN 10WIR nejenže splňují přísné požadavky norem platných v dopravním průmyslu, ale jsou také postaveny v souladu s mezinárodními standardy určujícími specifikaci napájecích systémů v multimediálních zařízeních napájených z energetické sítě (uvnitř měniče je filtr třídy A).

THN10-7223WIR

Kovové pouzdro měniče má plochu 1 čtverečního palce.

  Charakteristika
Vstupní napětí: 9-36 V až 36-160 V DC
Počet výstupů: 1 nebo 2
Výstupní napětí (1): 3,3 V až 24 V DC
Výstupní napětí (2): -5 V až -24 V DC
Výstupní proud: až 3 A
Výkon: 10 W
Spínací frekvence: 290 kHZ nebo 360 kHz
Účinnost: až 90 %

Výše uvedené parametry závisí na konkrétním modelu.

TEP 40UIR

Měniče TEP 40UIR jsou určeny pro nestabilní napájení, ke kterému může dojít v podmínkách dopravního průmyslu (zejména na železnici). Vstupní napětí těchto produktů se může pohybovat v poměru 12:1 (např. od 14 V do 160 V DC), zatímco na výstupu je vytvářen zdroj napájení se stabilními parametry (a s výkonem 40 W). Pro plnou stabilizaci za podmínek proměnlivého napětí doporučuje výrobce instalaci kondenzátoru pro podporu měniče. Pouzdra TEP40 mají plochou hladkou horní část a dva závitové otvory. Tyto vlastnosti umožňují účinný odvod tepla prostřednictvím volitelného, šroubovacího chladiče. V souladu s normou EN 45545-2 jsou výrobky vyrobeny z nehořlavých materiálů. Mezi další výhody TEP40 patří pin, který umožňuje vzdálené vypnutí měniče, a ochrana pro případ výpadku napájení (předvídatelné chování komponentu chrání ostatní prvky obvodu).


TEP40-3615UIR

Pouzdra se závitem jsou určena jak pro upevnění měniče, tak i montáž chladiče.

  Charakteristika
Vstupní napětí: 9-75 V nebo 14-160 V DC
Počet výstupů: 1
Výstupní napětí: 5 V až 48 V DC
Výstupní proud: až 8 A
Výkon: 40 W
Spínací frekvence: 180 kHz
Účinnost: až 91 %

Výše uvedené parametry závisí na konkrétním modelu.

TEN 60WIR

Ze všech zde projednávaných měničů se tento vyznačuje nejvyšším výkonem (60 W). Výrobky v této skupině mají vestavěný při jejich výrobě chladič. Jedná se o jedno z vlajkových řešení společnosti Traco Power, které je určeno pro komplikované obvody vyskytující se v železničním průmyslu. Nabízejí vysokou účinnost: až 92% do teploty 70 °C.  V nabídce společnosti TME jsou také modely, které vytvářejí symetrické napětí. Je třeba zdůraznit, že všechny výrobky této řady jsou přizpůsobeny pro práci v širokém teplotním rozsahu (od -40 °C do 90 °C), certifikovány pro použití v kolejových vozidlech a jsou rovněž přizpůsobeny pro montáž do obvodů, které budou vystaveny dlouhodobým vibracím. Nápomocné jsou zde upevňovací kolíky pro připájení na PCB a chladič ve tvaru svorky (tvar C).


TEN60-7215WIR

DC/DC měnič 60 W, vybavený z výroby chladičem.

  Charakteristika
Vstupní napětí: 18-36 V až 36-160 V DC
Počet výstupů: 1 nebo 2
Výstupní napětí (1): 5 V až 48 V DC
Výstupní napětí (2): -12 V až -24 V DC
Výstupní proud: až 12 A
Výkon: 60 W
Spínací frekvence: 250 kHz
Účinnost: až 94 %

Výše uvedené parametry závisí na konkrétním modelu.

Článek byl publikován na webu TME.eu: https://www.tme.eu/cz/news/library-articles/page/43466/dc-dc-menice-univerzalni-a-pro-zeleznicni-aplikace.html

Hodnocení článku: