Jste zde

Nové buzení kapacitních panelů. Obvod MTCH652 osazen v 3DTouchPadu

Kapacitní dotykové panely, posunky ve třech osách, robustní řešení se zvýšeným odstupem SNR a podpůrné buzení jako základ – to jsou nové obvody Microchipu rodiny MTCH65x.
Společnost Microchip minulý týden rozšířila svou nabídku pro řídicí systémy a jejich uživatelská rozhraní s využitím možností pokročilého, kapacitního „dotykového“ ovládání. A uvozovky budou rozhodně na místě, protože ovládání již nebudeme řešit výhradně na základě fyzického kontaktu s konkrétním panelem.
 
 
Nový integrovaný obvod nese označení MTCH652, Programmable Voltage Boost with Built-in Level Shifters and Serial Interface with Output Enable, a společně se svým nejbližším „příbuzným“, MTCH650, bude vykonávat funkci HV (High Voltage) budiče, díky kterému by nyní měli vývojáři dosáhnout rovněž vyššího odstupu užitečného signálu od šumu, SNR. Ve své podstatě se bude jednat o kompaktní provedení zvyšujícího (Boost) měniče s možností posunu napěťových úrovní na svých devatenácti výstupech, kanálech Tx, až na 18 V.
 
Ke své činnosti si bude MTCH652 žádat pouze 3drátové sériové rozhraní, latch enable (LE), 2 kondenzátory, PWM a pro pořádek ještě malou indukčnost. Externí PWM umožňuje dosáhnout flexibility v otázce střídy a rovněž i kmitočtu. Volitelný interní měkký start zase omezuje počáteční nárazové proudy a předchází tak nežádoucím výpadkům.
 
Zvýšený odstup SNR bude rozhodně na místě, protože v zarušeném prostředí pomůže s robustností celého systému. Lze tak použít nejen silnější krytí panelu, ale dále omezit i počet vzorků, resp. čas strávený touch kontrolérem při skenování větších displejů. Bílá technika, přístrojové desky automobilů / navigace, počítačové periférie nebo též průmyslové řízení strojů, to je pouze ilustrační výčet možného nasazení. Na HW serveru viz také článek Navrhujeme systémy s bohatým uživatelským rozhraním. Na doma i do provozu.
 
Novinku v podobě budiče MTCH652 nelezneme rovněž v aktuálně představeném 3DTouchPadu DM160225 (part # DM160225, $99.00, viz také obr. níže a video), který vedle možnosti sledování více prstů či posunků na svém povrchu nabídne spoustu zajímavého i ve volném prostoru nad ním (3D Gestures).
 
 
Obvody MTCH652 jsou k dispozici již nyní a to ve 28pinových pouzdrech typu QFN, SOIC a také SSOP. Při odběru 10 000 ks zaplatíme za jeden budič již od $1.04. Obvody MTCH650 s 21 HV I/O linkami pak vychází již na $0.94. Vstupní napěťový rozsah v obou případech činí 1,8 až 5,5 V. Podrobnější informace včetně předběžné (Preliminary) dokumentace naleznete na stránkách výrobce zde.
 

 
Zdroj: Microchip (www.microchip.com)

 
Hodnocení článku: