Jste zde

MCX A od NXP přinášejí jádro Cortex M33 a slibují rychlejší vývoj s platformou FRDM

Nové mikrokontroléry řady NXP MCX A jsou určeny pro inteligentní edge aplikace s optimalizovanou a nákladově efektivní kombinací výkonu a autonomních periferií.

První modely MCX A14x a MCX A15x v univerzální řadě A portfolia MCX ilustrují možnosti celé budoucí řady, kterou charakterizují hesla „All purpose“ a „Low-cost“. Takové určení míří do skutečně širokého aplikačního spektra, takže MCX A je snadno použitelný MCU s malými rozměry, základními funkcemi, inovativní architekturou napájení a softwarovou kompatibilitou vyžadovanou mnoha embedded aplikacemi, včetně průmyslových senzorů, řízení motorů, bateriových nebo ručních ovladačů napájecích systémů, zařízení IoT a dalších.

Portfolio MCX, včetně řady MCX A, je podporováno MCUXpresso Developer Experience s nejnovější iterací vývojové platformy FRDM. Vylepšené desky FRDM urychlují prototypování, stejně jako rychlé portování a zavádění vlastního hardwaru. Konzistentní sady nástrojů napříč možnostmi IDE a podpora FreeRTOS a Zephyr zajišťují škálovatelnost a přenositelnost napříč MCX A i dalšími platformami NXP MCU. 

NXP tak vychází vstříc současným trendům, které charakterizuje hlad po inteligentních zařízeních edge kategorie. To samozřejmě znamená, že vývojáři stále více hledají nové, nákladově efektivní způsoby, jak do svých návrhů přidat zásadní inovace. Řada MCX A je navržena tak, aby to usnadnila, a to pomocí levných MCU s malými rozměry a autonomními periferiemi s nízkou spotřebou, které umožňují diferencovaná okrajová řešení, která jsou průkopníky chytřejšího a propojenějšího světa.

Řada MCX A je vybavena jádrem Arm Cortex-M33, přičemž MCX A14x běží až 48 MHz a MCX A15x běží až 96 MHz. Zařízení jsou také vybavena podporou periferních sad s nízkou spotřebou, řízením motoru BLDC/PMSM a integrovanými senzorovými rozhraními (MIPI-I3C, I2C, SPI). Řada MCX A nabídne širokou škálu variant pouzder a pamětí až do 1 MB flash.

Každý kontrolér MCX A obsahuje výběr inteligentních periferií, které jsou schopny jednat autonomně, nezávisle na CPU, což umožňuje CPU běžet na nižší frekvenci a snížit spotřebu energie. Inteligentní periferie zahrnují sériovou komunikaci s vestavěnými vyrovnávacími pamětmi, programovatelný rozsah sběru dat a DMA; smíšené signály ADC; DAC; operační zesilovač s vestavěnou inteligencí pro průměrování a detekci špiček; a FlexPWM s řízením mrtvého času a enkodérem pro motorové aplikace. Architektura napájení je navržena tak, aby podporovala vysoké využití vstupů a výstupů, více GPIO a energetickou účinnost s jednoduchým a menším napájecím obvodem. rysu.

Flexibilní a rychlé prototypování s vývojovými deskami FRDM

Řada MCX A, stejně jako celé portfolio MCX, je doprovázena vývojovými deskami FRDM, levnou a škálovatelnou hardwarovou platformou podporovanou MCUXpresso Developer Experience. Tyto kompaktní desky jsou navrženy pro vývoj různých koncových aplikací, flexibilní a rychlé prototypování, přičemž standardní hlavičky poskytují snadný přístup k vstupům a výstupům MCU s pomocí integrované ladicí sondy MCU-Link. Další rozšíření nabízí Extension Board Hub, kde najdeme přídavné desky od NXP a jeho širokého partnerského ekosystému se souvisejícími ovladači a příklady kompatibilními s MCUXpresso SDK. Tyto přídavné desky, známé také jako shieldy, jsou dodávány se standardními headery pro snadné připojení k deskám FRDM. Vývojáři mohou rychle vytvářet řešení využívající zvuk, konektivitu, řízení motorů, strojové učení, grafiku, dotykové ovládání, hlas, snímání a další. Nový Centrum kódu aplikací umožňuje inženýrům snadno najít příklady softwaru MCU, úryvky kódu a aplikační softwarové balíčky vyvinuté interními odborníky NXP.

Komplexní softwarová podpora

Desky FRDM a portfolio MCX jsou podporovány široce přijímaným ekosystémem softwaru a nástrojů MCUXpresso, který poskytuje optimální vývojářské prostředí.  Vývojáři si mohou vybrat, zda budou pracovat s MCUXpresso pro Visual Studio Code nebo MCUXpresso IDE, založeným na Eclipse od NXP, nebo s IDE od IAR a Keil, které také nabízejí bezpečnostní certifikaci. NXP poskytuje ovladače a middleware s příklady připravenými k okamžitému použití pro všechny tyto možnosti IDE, spolu s dalšími nástroji pro konfiguraci zařízení, zabezpečení a specializované aplikace. Tato nabídka softwaru a nástrojů je dále doplněna řadou kompatibilního middlewaru a nástrojů z partnerského ekosystému NXP.

nxp.com/MCXA
nxp.com/FRDM

Hodnocení článku: