Jste zde

Záložní baterie zapájená přímo do DPS

Pokud se rozhodujete, zda použít záložní baterii, přinášíme Vám pár postřehů „pro a proti“.
Lithiové baterie Xeno Energy s životností více než 10 let a zásady jejich použití jsme si popsali již dříve v článku 10 let provozu na jednu baterii?. Baterie jsou použitelné jako „hlavní“ zdroj napájení v zařízeních s nízkým (nebo pulzním) odběrem, druhá stěžejní oblast jejich použití pak bude záloha napájení. Na rozdíl od nejmenších článků, používaných např. pro zálohování pamětí (BIOS) v PC, typy, které drží distributor, společnost SOS electronic, skladem mají kapacitu několik Ah a jsou schopny dodat i relativně slušný proud. To pak umožňuje využít takovou baterii i k reálnému chodu zařízení (MCU) v případě výpadku napájení.
 
Pravděpodobně hlavním důvodem proč nepoužít záložní baterii je obava z vyšší ceny daného zařízení. Nicméně, pokud se podíváme na prodejní ceny v e-shopu SOS electronic, zjistíme, že běžné typy do DPS jako např. XL-050F AX (LS14250CNA) nebo XL-060F AX (LS14500CNA) jsou dostupné za cenu do 4 Eur / ks. Současně odpadají další náklady jako jsou například držák baterií, nabíjecí čip apod.

Nejnovějším přírůstkem na poli lithiových baterií do DPS na skladu distributora je typ XL-210F/STD 5,5mm, což je disk o průměru 33 mm s výškou pouhých 6,6 mm a vývody do DPS (THT). Nízká výška umožňuje nasazení i v tenkých zařízeních nebo všude tam, kde jsou běžné válcové typy nepoužitelné.
 
Bližší informace Vám poskytne přehledový katalog Xeno, jakož i detailní technické listy baterií Xeno. Ve výrobním programu Xeno najdeme i speciální baterie s vyšší pulzní zatížitelností a typy pro extra vysoké teploty -55 až +130 °C.

V případě zájmu o jakékoliv baterie Xeno pište na info@soselectronic.cz.
 
 

Základní přednosti a výhody:

 
  • primární baterie 3,6 V s extrémně nízkým samovybíjením 1-2 % / rok (@ 20 °C)
  • široký rozsah pracovních teplot -55 až +85 °C (max. +150 °C)
  • životnost více než 15 let
  • dobrá pulzní kapacita při nízkých a středních proudech
  • stabilní napětí po celou dobu životnosti
  • dostupné různé verze s různými vývody, včetně disku
  • ISO 9001:2008, ISO 13458:2003
 
 

Download a odkazy:

 

 

Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon xl-210f.pdf257.52 KB
Hodnocení článku: