Jste zde

AR-BASE: rosteme s odkazy, již od roku 1952

Program AR-BASE obsahuje databázi odkazů na různé články z několika nejznámějších českých odborných časopisů, zabývajících se elektronikou, zejména Amatérské Radio, Praktická elektronika a jejich přílohy. Převážnou většinu odkazovaných článků tvoří konstrukční návody, ale nechybí ani teoretická pojednání.

Program byl vytvořen s cílem usnadnit radioamatérům nalezení toho „správného“ výtisku s právě hledanou informací. Protože se dále předpokládá, že většina uživatelů nemusí mít zrovna ten nejvýkonější počítač, je program napsaný takovým způsobem, aby jeho nároky byly co nejnižší. Poprvé byl uveřejněn v roce 1998, tehdy ještě pro operační systém DOS s operační pamětí 1 MB (na stránkách HW serveru viz tehdy aktuální příspěvky Přehled článků Amatérského rádia AR-BASE nebo AR-BASE ve Windows verzi).
 
 
Následovaly verze pro Windows, nejprve 16bitová, později pak 32bitová. Program nevyužívá žádné runtime moduly, ani rozšiřující platformy jako .net, java apod. Nepotřebuje databázový server a připojení k Internetu. Taktéž není postaven na oblíbených, leč náročných VCL knihovnách.
 

 
Přestože je každý rok (zhruba počátkem jara) vydávána aktualizace, funkčnost programu zůstávala delší dobu stejná. Verze 3.0 nicméně přináší viditelné změny. Kromě nástrojové lišty a možnosti měnit šířku sloupců byly do databáze doplněny poznámky.
 

 
Poznámky nejčastěji obsahují použité typy klíčových součástek. Některé příspěvky s jednodušším zapojením obsahují „univerzální tranzistory“. V takovém případě je obvykle poznámka prázdná. Občas se hodnoty součátek ve schématu liší od rozpisky. Není možné každý příspěvek důkladně prostudovat, proto jsou do poznámek přednostně zapisovány hodnoty ze schématu. Důležitým přínosem je však možnost vyhledávat v databázi podle aktivních součástek, zejména těch neobvyklých.
 
Za laskavého přispění několika uživatelů, jimž zde rozhodně patří poděkování, se postupem času databáze rozrostla na současných 13 295 záznamů z jedenácti časopisů, vydaných od roku 1952 až do konce roku 2011. Program AR-BASE stahujte na jeho domovské stránce www.arbase.cz.
Hodnocení článku: 

Komentáře

anglictina:
http://www.elektor.com/magazines.46742.lynkx
http://www.epemag3.com/index.php?option=com_content&task=view&id=60&Item...
velmi zaujimave konstrukcie
polstina:
http://ep.com.pl/archiwum.html
maju dokonca vsetky clanky pristupne on-line v PDF, okrem poslednych 12-tich cisel
nemcina:
http://www.elektor.de/jahrgang.46744.lynkx
atd. dalsie tu urcite kolegovia podla svojich skusenosti doplnia